Desetitisíce Pražanů, kteří jsou závislí na městské hromadné dopravě, tráví tyto dny v nejistotě. Metropole totiž po čtvrt roce opět hrozí stávka. Když se potvrdí nejhorší scénáře, zastaví se v pondělí 1. března vlaky, tramvaje, autobusy a dokonce i metro.

Problémy nastaly po tom, co se politikové rozhodli, že zaměstnancům zdaní stravenky a také režijní jízdenky. Tvrdá jednání trvají už několik dní a ještě ani ve středu večer nebylo jasné, jak moc zasáhne stávka hlavní město.

„Hned pět odborových organizací, které zastupují zaměstnance dopravního podniku, oznámilo, že jednání o stávce budou dále pokračovat i v pátek,“ potvrdil Deníku mluvčí pražského dopravního podniku (DP) Ondřej Pečený. Ten dále sdělil, že na případné komplikace se DP připravuje stejně, jako tomu bylo na podzim, kdy byla stávka nakonec odvrácena. „Vždy se snažíme dohodnout a vyřešit problém u stolu tak, aby cestující nebyli nijak omezeni,“ doplnil Pečený.

Deník ve středu vpodvečer hovořil také s Jiřím Obitkem, předsedou Odborové organizace Dopravního podniku – Metro. Také on potvrdil, že jednání o průběhu stávky budou pokračovat i ve čtvrtek. „Každopádně jsme stávku podpořili. O tom, jestli se zastaví metro, rozhodnou samotní strojvedoucí. Také ohledně přerušení provozu autobusů a tramvají se ještě bude jednat a budeme připravovat, jakým způsobem by byla stávka koordinována z hlediska bezpečnosti. Zítra budeme vědět další podrobnosti,“ konstatoval Obitko.

V tuto chvíli je pravděpodobné, že mnohem větší potíže lze očekávat za hranicemi metropole zejména pro cestující, kteří dojíždí do Prahy vlakem. Historie už ukázala, že hrozbu stávky jsou více ochotni naplnit hlavně zaměstnanci Českých drah (ČD). Ti stávkovali naposledy v polovině roku 2008.

V takovém případě se vedení ČD obrací právě na autobusové dopravce, kteří by zajistili náhradní dopravu. Tentokrát to ale nemusí fungovat. „Není to stávka proti nám. Jsme stejná oběť jako cestující. Obvykle se obracíme o pomoc na autobusové dopravce, ale teď ani nevíme, jestli nebudou stávkovat také,“ potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Stejně tak by na druhou stranu nemohl náhradní dopravu zajistit pražský podnik, který naopak při stávce počítá s podporou vlaků. Pomoci by tak mohli jen soukromí dopravci.

Proti stávce se postavil pražský primátor Pavel Bém (ODS). Ten považuje stávku ze zmíněného důvodu za vydírání, které má podle něj navíc tři měsíce před volbami silný politický podtext a postup odborů tak znehodnocuje. „Věřím v zodpovědnost odborových předáků, nakonec to není tak dávno, co ji v plné síle ukázali,“ sdělil Bém.