Jedním z početné armády nešťastníků, kteří propadli tvrdým drogám je devětadvacetiletý Martin B. (redakce má celé jeho jméno k dispozici). Podle názoru experta na drogovou problematiku a vedoucího psychologa centra Drop-In Ivana Doudy je právě on typickým příkladem „pražského“ narkomana.

„Pocházím z maloměsta ve Východních Čechách. Pervitin jsem začal brát na diskotékách v Hradci Králové. Trvalo to několik let. Dostal jsem se až na dno a začal jsem okrádat rodiče,“ vzpomíná na neblahé začátky svého konce Martin B. Evidentně rozrušen si zapálí cigaretu a pokračuje. „Naši mě pak vyhodili z bytu. Nenapadlo mě nic jiného, než odejít do Prahy. Sem se postupně přesunuli všichni moji známí se kterými jsem v Hradci začínal,“ přiznává. Na otázku proč zrovna Praha odpovídá pohotově: „je to anonymní město. Každému je jedno jestli jste narkoman. Nikdo se za vámi neohlíží na ulici. A co je nejdůležitější – sehnat jakoukoliv drogu tady není nejmenší problém,“ uzavírá Deníkem oslovený narkoman.

Jeho slova před časem Deníku potvrdil i bývalý šéf Národní protidrogové centrály (NPC) a dlouholetý čelný představitel boje proti drogám Jiří Komorous. Také on je přesvědčen, že narkomany do Prahy láká nepřeberné množství a hlavně snadná dostupnost drog.

„Místní, většinou cizojazyčné gangy mají přesně rozdělená pole působnosti. Jejich bosové samozřejmě do styku s narkomany nepřichází. Na to mají zpravidla česky mluvící dealery. To jsou ti poslední v hierarchii. Pohybují se v komunitě, mají kontakty na většinu uživatelů a droga se tak vždy dostane ke koncovému uživateli,“ uvedl pro Deník Komorous. Zároveň ale dodal, že v poslední době v Praze stagnují hlavně nejnebezpečnější opiáty jako heroin či braun.

„Oproti tomu strmě roste obliba kokainu. Je čím dál levnější a dostupnější. Zatímco před několika lety to byla ona pověstná droga pro horních deset tisíc, dnes se s ní setkáte v každém druhém hudebním klubu,“ konstatoval bývalý ředitel NPC.

Ivan Douda se domnívá, že skutečný počet narkomanů v Praze je ještě o něco vyšší, než uvádějí oficiální statistiky Národního monitorovacího centra. Situace kolem opiátů je dle jeho slov už několik let stabilizovaná.

„Generace užívající heroin zestárla. Naopak mladší generace se zcela logicky chápe módních trendů. Společnost bohatne a dopřává si kokain. Musím ale zdůraznit, že ona kokainová vlna nás ještě zdaleka nezasáhla tou nejsilnější měrou. Jsme na tom podstatně lépe, než v západních zemích,“ míní psycholog Douda. Zejména mladší lidé budou podle něj v budoucnosti vyhledávat kokain stále více. „Bezpochyby se budeme nejen v tomto ohledu stále více přibližovat západní Evropě. V České republice a zvláště v Praze máme ale jednu velikou výhodu. Velká většina lidí, kteří mají problémy s drogami jsou ve spojení s léčebnými institucemi. Máme dobře vybudovaný systém poradenství, péče i prevence. Praha za to vděčí zejména stávajícímu primátorovi,“ uzavřel představitel centra Drop – In a statistiky, které má Deník k dispozici mu dávají zapravdu.

Magistrát na popud primátora například už před lety zavedl preventivní princip „harm reduction“.

„Spočívá na bedrech terénních pracovníků, kteří jsou v kontaktu s uživateli drog přímo na ulici. Vedle toho stojí i řada kontaktně poradenských center. Praha je unikátní metropolí i vzhledem k úspěšnému sběru a výměně injekčních stříkaček,“ říká primátor Pavel Bém.

Praha pro letošní rok vyčlenila na boj s drogami čtyřicet milionů korun. Vedle již zmíněného programu harm reduction půjdou i na léčbu a resocializaci závislých. Strážníci i policie mají jasné instrukce – co možná minimalizovat dostupnost drog v Praze. Právě pražská policie už na sklonku minulého roku pro tyto účely zřídila tzv. „tým Drogy“ který má na kontě už několik úspěchů. Deník o nich pravidelně informuje.

INFOBOX:

V Praze každoročně stoupá počet vyměněných jehel. Zatímco v roce 2005 jich bylo vyměněno 1 693 000 kusů, v roce 2008 už to bylo 2 068 000 kusů. To je více než polvina z celkového množství zahrnujícího celou ČR.

Praha pro rok 2010 vyčlení 40 000 000 korun na prevenci a boj s drogami.

Od roku 2006 zavádí Praha víceleté granty v oblasti prevence a boje proti drogám. V současné době je prostřednictvím těchto smluv alokováno 25 140 000 korun.