Ačkoli kolem návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice nebude kvůli bezpečnostních důvodů zcela jasno nikdy, návštěva dostává stále konkrétnější obrysy.

Papež přiletí 26. září kolem poledne na letiště ve Staré Ruzyni, kde ho přivítá prezident Václav Klaus s manželkou Livií, členové vlády a představitelé katolické církve. Hned z letiště pojede na Malou Stranu do kostela Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem. Téhož dne odpoledne se Benedikt XVI. setká s prezidentským párem na Pražském hradě, osobnostmi českého veřejného života ve Španělském sále a poté se zúčastní koncertu České filharmonie.


Večer si papež prohlédne Katedrálu sv. Víta, kde se zúčastní nešpor. Kde bude Svatý otec při své návštěvě Prahy ubytován, je podle ředitele protokolu kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta tajné, a to kvůli bezpečnosti. V neděli 27. září pak bude Benedikt XVI. celebrovat bohoslužbu na letišti Brno – Tuřany. O den později, na den sv. Václava papež zavítá do Staré Boleslavi, kde po prohlídce kostela sv. Václava, bude celebrovat bohoslužbu pod širým nebem. V podvečerních hodinách odcestuje zpět do Vatikánu. Pražané mohou Benediktu XVI. dávat i dary, stačí je odevzdat v kněžském domově pro staré kněze ve Staré Boleslavi.

Anglicky kvůli mladým

Česká biskupská konference se včera ohradila proti spekulacím, že papež bude k věřícím mluvit v anglickém jazyce z historických důvodů, aby Čechy nepopudil. „Papež bude mluvit anglicky proto, že mladší generace, které hlavně bude jeho poselství určeno, neumí tolik německy, jako ta starší. Je to tedy pouze z praktických důvodů. Bohoslužby budou celebrovány latinsky a italsky a překládány do češtiny. S panem prezidentem bude Svatý otec hovořit německy stejně jako se mnou,“ sdělil biskup a koordinátor návštěvy Václav Malý.

Obrovská zájem o místa

O účast na mších a setkáních s papežem je mezi veřejností obrovský zájem. Proto česká biskupská konference vydává zdarma místenky na dvě hlavní akce, mše na letišti v Brně -Tuřanech a ve Staré Boleslavi. K včerejšku si jich lidé vyzvedli téměř 100 000, z toho 30 000 do Staré Boleslavi. „O místenky se mohou lidé přihlásit na svých farních úřadech, ty pak žádost odešlou na biskupství. Dostane se ale i na ty, kteří přijdou na poslední chvíli. Musejí však počítat s tím, že budou stát v zadních řadách,“ pokračoval Malý. „Možnost sehnat místenky přes farnost již pomalu končí, od začátku září ale budou k dispozici v prodejnách Karmelitánského nakladatelství a na biskupstvích,“ doplnil arcibiskup Jan Graubner.

Mírná mimořádná opatření

Pražská policie neočekává v souvislosti s návštěvou papeže žádné výraznější komplikace. „Nejedná se o kontroverzní návštěvu, proto jí budeme věnovat tolik pozornosti, jako je tomu u návštěv hlav států běžné, samozřejmě s ohledem na počet lidí, shromážděných na akcích. Počítáme s třemi sty policisty ochranné služby a přiměřeným počtem hlídek pro organizaci dopravních omezení. Nebudeme zakazovat přinést si na setkání s papežem občerstvení, nápoje či stoličky. Zakázány budou pouze zbraně a předměty, které by jako zbraně mohly být zneužity,“ řekl Deníku Lubomír Kvíčala, ředitel útvaru pro ochranu ústavních činitelů, jenž má celou návštěvu na starost z bezpečnostního hlediska.

Podle Kvíčaly se v Praze neočekávají žádné rozsáhlé uzávěry, pouze krátkodobé pro průjezd kolony. Naopak ve Staré Boleslavi bude v den papežovi návštěvy vjezd jen na povolení. Poutníkům je doporučeno využít kyvadlové dopravy ze stanic metra Letňany a Černý Most.

„Papež přijíždí na pozvání prezidenta republiky a české biskupské konference, jedná se tedy o státní návštěvu a zároveň pastorační, jak je u hlavy katolické církve obvyklé,“ informoval vedoucí kanceláře prezidenta Klause Jiří Weigl.

Biskup Václav Malý: Na papeže se přijede podívat víc lidí než na Madonnu

Pomocný pražský biskup Václav Malý je koordinátorem návštěvy papeže Benedikta XVI. za českou biskupskou konferenci.

Jakou očekáváte účast věřících na mších v Brně a ve Staré Boleslavi?

Dohromady nejméně 100 000, alespoň podle zatím vydaných místenek. Na Svatého otce se tak opravdu přijde podívat více lidí, než na Madonnu, jak jsem někde slyšel. Ve Staré Boleslavi pak čekáme přibližně 35 000 poutníků.

Kde jinde budou mít Pražané možnost se s papežem pozdravit?

Hlavně ve Staré Boleslavi, kam to není z Prahy daleko. Ale i v první den návštěvy, kdy Svatý otec přijede do kostela Panny Marie Vítězné s Pražským Jezulátkem. Tam se setká se zástupci města a se starosty. Poté bude následovat setkání s rodinami.

Jaký bude program dne 28. září, svátku sv. Václava ve Staré Boleslavi?

Předprogram, zahrnující koncert, divadelní představení a filmové projekce, ve Staré Boleslavi začíná již v neděli večer. Papež si v pondělí prohlédne baziliku sv. Václava a navštíví kněžský domov pro staré kněze. Mše svatá ve Staré Boleslavi, již bude 28. září papež Benedikt XVI. sám celebrovat, není určena pouze mládeži. Přesto její účast bude významná a papež se k ní obrátí ve svém proslovu. Mše bude sloužena pod širým nebem, jelikož do baziliky by se očekávané desítky tisíc lidí nevešly.

Očekáváte také poutníky z ciziny?

Byli pozváni i Poláci, Slováci, Němci a Rakušané, konkrétně byly osloveny diecéze, které mají k České republice vztah. Takže čekáme i několik tisíc poutníků z ciziny. Ti mohou žádat o místenky na svých biskupstvích.