Když po volbách v roce 2014 nastupovala současná primátorka Adriana Krnáčová do funkce, v duchu hnutí ANO, za které kandidovala, hovořila o zefektivnění pražského magistrátu a šetření veřejných prostředků.Kromě změn v organizaci odborů slíbila na začátku ledna 2015 také to, že do tří let z radnice zmizí čtvrtina úředníků. Zatím je však trend spíše opačný.

Loni v dubnu proběhla organizační změna 

Podle mluvčího hlavního města Víta Hofmana zaměstnával magistrát na konci roku 2014 celkem 1959 úředníků. Nyní je to 2068. I přes prvotní sliby primátorky tak počet zaměstnanců roste, a to ne nezanedbatelně.

Podle samotné primátorky se i tak podařilo v restrukturalizaci úřadu pokročit a zlepšit jeho fungování. „Už v dubnu minulého roku proběhla velká organizační změna týkající se chodu úřadu.

Rada schválila rozdělení odboru 

Snížili jsme počet sekcí a upustili jsme od modelu rozdělení úřadu na státní a veřejnou správu. Takové dělení nemá totiž pro lidi vůbec žádný význam. Namísto toho jsme vytvořili sekce služeb občanům a rozhodování o území," uvedla primátorka pro Pražský deník.

V úterý také rada schválila úpravy majetkového odboru, který byl rozdělen na dva. „Získáme mnohem větší kontrolu nad vynakládáním finančních prostředků a zvýší se i výnosy z námi vlastněného majetku," uvedla primátorka. Zároveň to však bude znamenat minimálně jednoho dalšího úředníka navíc dva odbory potřebují dva ředitele.

Primátorka podle opozice pořád jen slibuje

Fakt, že primátorka podle ní neplní svoje sliby, kritizuje pravicová opozice. „Je to stále stejný špatný seriál jménem ‚Slibujeme.' Paní primátorka dokáže slíbit cokoli. A to i veřejně. S plněním svých slibů se už bohužel tolik neobtěžuje. Takže i v tomto případě úřednická Praha bobtná a bobtná," uvedl například šéf pražské ODS Filip Humplík.

Nutno podotknout, že „zeštíhlení" magistrátu slibovaly i v podstatě všechny předchozí pražské vlády. K výraznějšímu propouštění došlo například v roce 2007 za Pavla Béma, od té doby se však počet zaměstnanců vrátil na zhruba úroveň před „zeštíhlením".

Pokles zaměstnanců zaznamenala Praha 1

O něco lépe než „velká" Praha jsou na tom z hlediska růstu počtu úředníků městské části. Z těch, které Pražský deník oslovil, nejvíce rostl počet zaměstnanců v Praze 7. Důvodem je podle starosty sedmičky Jana Čižinského fakt, že radnice vzala pod sebe ruční úklid ulic. Na ten využívá ve spolupráci s Úřadem práce zaměstnance v tíživé životní situaci, například bezdomovce. „Proto jsou náklady nízké," uvedl starosta.

Naopak největší pokles zaměstnanců zaznamenala Praha 1, kde nyní pracuje téměř o třicet lidí méně, než začátkem roku 2015. Podobně je na tom i Praha 8.

close Úředníci v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Pražský magistrát rozdělí odbor majetku na dva samostatné odbory