Pražští radní projednali a schválili první návrh dokumentu, který jim předložila Pražská vodohospodářská společnost (PVS). „Schválení rekordní částky v objemu přes 3,3 miliardy korun na rozvoj a údržbu pražské vodohospodářské sítě na rok 2024 považuji za zásadní. Je to dobrá zpráva pro všechny Pražany a já osobně jsem velmi rád, že celá Rada je v tomto ohledu jednotná a vidí to podobně. Věřím, že se nám vodní blahobyt, ve kterém v Praze žijeme, bude i nadále dařit rozvíjet,“ uvedl pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

Projekty za víc jak tři miliardy zaplatí i Pražané

Celkové finanční zdroje na investice v příštím roce jsou předpokládány ve výši 3 388 623 000 korun a vychází z předpokládané výše vodného a stočného na rok 2024. Právě za vodu si ale obyvatelé Prahy v příštím roce připlatí o téměř 17 korun na metr krychlový. Na vodném a stočném zaplatí nově 144,88 korun za metr krychlový, což je meziročně o 13 procent více. Nyní platí lidé v metropoli 128,18 korun za metr krychlový.

Vodohospodářskou infrastrukturu má na starosti zmíněná městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji do roku 2028 pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK). V příštím roce vybere PVS na nájemném zhruba 3,55 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 584 milionů víc.

Betlémské světlo na Mariánském náměstí.
Pro Betlémské světlo si nyní mohou Pražané přijít na Mariánské náměstí

„Meziroční navýšení znamená navýšení přibližně o 56 korun měsíčně na osobu za veškeré vodohospodářské služby, ročně by to znamenalo nárůst o 671 korun na osobu. Výše sociálně únosné ceny vody vypočtena oborovou autoritou je pro hlavní město Praha na rok 2024 ve výši 235,47 koruny za metr krychlový," píše se v dokumentu.

Výše pro vodné a stočné je tak podle dokumentu v Praze nadále pod hranicí sociálně únosné ceny. Cena za jeden litr vyrobené a dodané pitné vody včetně následného odvedení a ekologického vyčistění stojí méně než 15 haléřů.