„Technický důvod. Zavřeno příští týden.“ Ručně psaný vzkaz stojí na dveřích čínské restaurace v Praze. Inspektoři provozovnu zavřeli 1. února. Důvodem byl výskyt trusu, stopy po působení a výskytu hlodavců, výrazně zanedbaný úklid a znečištění prostor. Dále nebyla provozovna zabezpečená před pronikáním škůdců a znečištěná byla i podlaha, lednice a mrazák.

„V prostorách restaurace se navíc nacházely předměty nesouvisející s předmětem podnikání, jak vyplývá i z pořízené fotodokumentace. Kontrolovaná osoba nezajistila adekvátní provoz některých umyvadel, a to včetně absence přípravků pro řádnou očistu rukou. Na základě těchto zjištění jsme kontrolované osobě uložili úplný zákaz užívání prostor,“ uvedli inspektoři.

Restaurace je nyní zavřená a zamknutá. Na telefonáty provozovatelé nereagují. „Inspektoři SZPI zákaz užívání prostor uvolní až po prokázání nápravy stavu ze strany provozovatele, a to formou opakované kontroly,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí inspekce Pavel Kopřiva s tím, že s provozovatelem, společností Ji Yong Yi jejímž jednatelem je Wangjun Qiu, zahájí správní řízení o uložení pokuty pro závažné zanedbání hygienických předpisů.

Šest případů za půl roku

Inspekce vyráží na kontroly pravidelně. Za posledního půl roku zjistila jen v Praze šest porušení, které vedly až k dočasnému uzavření provozoven. V drtivé většině šlo přitom o asijské restaurace. Kromě nyní zavřeného podniku Shang Hai, našla inspekce podobné nedostatky loni v říjnu u čínské restaurace Peking, kterou provozuje společnost G.W.G. v Praze 4. I tady šlo o výskyt trusu, znečištění a navíc nevhodné skladování. Zákaz ale trval jen den – od 27. do 28. října. Majitelé tak nápravu zajistili do druhého dne.

Stejné důvody inspekci donutily k zavření restaurace Hoáng Thánh v pražské Písnici loni na přelomu října a listopadu. Vařit a obsluhovat hosty se tam nesmělo skoro týden. Škůdce a hlodavce našli inspektoři i v asijském obchodu Family velkoobchod v Libušské ulici v pražské Sapě. Zákaz provozu tam trval dva dny a nejdelší náprava trvala majitelům obchodu Asian foods v Kolbenově ulici, kde uzavření části objektu – skladu - trvalo od 4. srpna do 23. září loňského roku.

Jediný zákaz, který se vymyká, se týkal obchodu Albert v Dejvicích. Z důvodu výskytu hmyzích škůdců byla část obchodu v úseku prodeje nebaleného a baleného pečiva zavřená jeden zářijový den.