Virtuální realitu používají chirurgové z pražské Krče už více než dva roky. Pomáhá jim lépe se připravit na složité výkony u dětí i dospělých. Data z CT a magnetické rezonance si díky softwaru nahrají do brýlí s virtuální realitou, která jim umožňuje prohlídnout si operovaný orgán do detailu. Díky technologii si ho můžou zvětšit, odstranit nepotřebné vrstvy, které jim překážejí ve výhledu, a také detailně zjistit, kde třeba nádor orgánem prorůstá.

Lékaři na home office

Nový software lékařům umožní zkrátit zpracování z jednoho nebo dvou dnů na několik hodin. Na jeho vývoji se podílí bývalý programátor her David Sibřina, podle kterého je implementace do klinické medicíny ojedinělá na světě.

Například anatomie jater je velmi složitá, u každého pacienta má orgán tak jedinečnou strukturu, že by se dala téměř přirovnat k otiskům prstů. „Virtuální realita chirurgovi umožňuje si je před výkonem nebo i během něj zobrazit v celkové perspektivě včetně cévních struktur, což mu žádná jiná metoda nedovolí,“ vysvětluje vývojář virtuální reality IKEM David Sibřina.

Věž strážící Karlův most potřebuje opravu za stamiliony.
Věž strážící Karlův most potřebuje opravu za stamiliony korun

Brýle na virtuální realitu stojí přibližně deset až dvanáct tisíc. Lékaři si plánované zákroky můžou prohlídnout odkudkoliv, třeba i z domu. Díky připojení na internet můžou zákrok konzultovat s odborníky z druhé strany světa, kteří si do svých brýlí promítnou stejná data.

„Virtuální realita a 3D tisky modelů orgánů nám dodávají nový rozměr a možnosti v předoperační i operační přípravě. Můžeme se ještě před samotnou operací nebo i během operace samotné detailně podívat na ty nejdrobnější struktury a promyslet, jak složitou operaci provedeme. Takto jsme se například připravovali v posledních dvou letech na sedmnáct dětských velmi vážných případů a modely jsme vytvářeli i pro třiadevadesát dospělých,“ popisuje denní praxi přednosta Kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk, který v IKEM virtuální realitu rozvíjí.

Kombinace 3D a virtuální reality

Modely vznikají na základě snímků CT a magnetické rezonance. Lékaři často využívají i 3D modely orgánů, které jim umožňují fyzicky si operovaný orgán předem osahat. Ideální je před operací využití obou metod, protože virtuální realita může právě rozměry orgánu mírně zkreslovat. 3D tisk ale trvá dlouho a při akutních případech na něj není čas.

Ze slavnostního zahájení provozu infocentra ČVUT v Praze.
Video, foto: Pro triko i informace. ČVUT otevřelo nové informační centrum

V IKEM se virtuální realita používá přes dva roky, kdy začali lékaři s IT specialisty s programem virtuální reality pro předoperační přípravu. Využití je pestré. Od přípravy na odstranění nádorů jater, simulace transplantace od žijícího dárce jater a ledviny, přípravy jater od zemřelého dárce po plánování velkých hrudních a plicních výkonů.

Loni chirurgové v IKEM transplantovali játra 143 pacientům, z toho devíti dětem. Letos v únoru lékaři poprvé transplantovali játra od žijícího dárce dospělému příjemci.