Válek na síti X, dříve twitteru, odpoledne reagoval na kritiku, že Malý IKEM poslední dva týdny řídil. "Po rezignaci ředitele Stiborka přešlo řízení nemocnice na jeho statutárního zástupce," napsal ministr. Informace od policie prý nemá, proto o jeho stíhání nevěděl. "Tudíž jsem nemohl o jeho prošetřování vědět. To je věc orgánů činných v trestním řízení," dodal s tím, že není možné vyhazovat lidi z práce na základě novinového článku.

Úkolem pověřené ředitelky je podle jeho vyjádření především zklidnění a stabilizace situace do doby výběrového řízení. "S tímto rozhodnutím jsem dnes seznámil širší vedení nemocnice. Zaměstnance IKEM budu spolu s pověřenou ředitelkou osobně informovat v nejbližších dnech," uvedl v tiskové zprávě ministr Válek (TOP 09). Výběrové řízení chce vypsat do konce roku, více času má umožnit získat na post kvalitní kandidáty. V posledním výběrovém řízení v květnu, kde post obhájil Stiborek, byli podle jeho dřívějšího vyjádření jen dva účastníci.

"Spolu s vrchní ředitelkou Rögnerovou se bude dohledu nad fungováním IKEM věnovat i tým složený ze zaměstnanců ministerstva zdravotnictví. Bude v něm ředitel odboru přímo řízených organizací, vrchní ředitel pro legislativu a právo, ředitelka právního odboru a další odborníci," uvedl mluvčí.

Rögnerová dříve vedla Fakultní nemocnici v Motole a šest let působila jako senátorka za hnutí Volba pro město v obvodě Benešov. Na ministerstvu zdravotnictví pracuje od roku 2012, post náměstkyně, dnes označovaný jako vrchní ředitelka sekce, zastává od roku 2018.

Policie prověřuje v IKEM podezření na vydírání a korupci v souvislosti s veřejnými zakázkami, v pondělí na místě zajišťovala důkazy Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Podle dosavadních informací zatím nikoho nezadržela ani neobvinila. V případu jde mimo jiné o nátlak, kterému čelil ze strany vedení nemocnice kardiochirurg a senátor Jan Pirk (za TOP 09).

Podle Seznam Zpráv měl Stiborek v minulosti půjčovat peníze na vysoký úrok a s vysokými penále, čímž si vydělal desítky milionů korun. Stiborek v rozhovoru pro Blesk informace označil za likvidační kampaň proti své osobě.