GIBS zasahoval společně s policisty z Národní centrály proti organizovanému zločnu (NCOZ) v pražském IKEMu již v srpnu letošního roku kdy se právě zabývali podezřením z nátlaku a vydírání. Mimo jiné se policisté zabývali nátlakem, kterému měl čelit kardiochirurg Jan Pirk.

Spolu se Stiborekem je podle informací MF DNES v případu obviněn ještě náměstek této nemocnice Jiří Malý a šéf odboru informatiky IKEM Petr Raška.

Podle Nguyenové hrozí obviněným v případě prokázání viny až čtyřleté vězení, dvěma pak také zákazy činnosti. Obvinění z vydírání čelí dva lidé, třetí je pak stíhán kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a porušení tajemství listin.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že pověřené ředitelce IKEM Heleně Rögnerové doporučil, aby zvážila Malého odvolání. K podrobnostem z vyšetřování se Válek nechtěl vyjadřovat, již dnes ráno však hovořil s Rögnerovou. "Doporučil jsem jí, aby zvážila - dokud nedojde k vyjasnění celého toho případu - odvolání pana náměstka Malého po tu dobu, co bude probíhat vyšetřování," řekl s tím, že se s ní chce ještě dnes odpoledne setkat. Druhého zaměstnance, který je podle médií také obviněný, nelze podle informací ČTK odvolat obratem kvůli jinému pracovně-právnímu vztahu než u náměstka Malého a jeho setrvání se bude dál řešit.

Vrchní ředitelka pro ekonomiku a zdravotní pojištění Ministerstva zdravotnictví ČR Helena Rögnerová
Nové řízení IKEMu. Do nástupu nového ředitele pověřil Válek vedením Rögnerovou

GIBS prověřuje a stíhá příslušníky policie, mezi obviněnými však policisté nejsou. Podle Seznam Zpráv ale měla inspekce původně podezření, že se na vyhrožování podíleli policisté. Na kontakty s nimi se podle webu odkazovali někteří z obviněných. Nguyenová uvedla, že se inspekce případem zabývá na základě usnesení Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4, které GIBS přikázalo ve věci konat prověřování a vyšetřování.

Válek dříve uvedl, že nebude s vypsáním výběrového řízení na nového šéfa IKEM spěchat. Uváděl termín do konce roku. "Dokud nebude jasné, kdo je bez viny a kdo je viník, tak nemá cenu vypisovat výběrové řízení, protože vyšetřování probíhá zřejmě do velké hloubky a týká se řady lidí," řekl dnes. Dříve řekl, že chce mít dostatek kvalitních kandidátů, což byl podle něj v minulosti problém.

Michal Stiborek skončil ve funkci ředitele institutu v srpnu, kdy nabídl ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) svou rezignaci. Důvodem jeho odchozu byly podezřelé půjčky, které měl poskytovat prostřednictvím své společnosti.