Ledová aréna měla být původně hotová už před třemi lety. Zpozdila se výstavba, ale i narostly náklady. Milovníci bruslení a hokeje tak na led čekali dlouhých deset let. Na vině byly i majetkoprávní spory mezi soukromým investorem AR Delta patřícím do investiční skupiny Kaprain provozujících dalších sedm ledových ploch v Praze včetně hokejové Sparty a letenských Letců a městskou částí Praha 11.

Radnice svůj akciový podíl před rokem prodala, a to za vyostřené politické debaty, která se týkala výhodnosti. Teď je aréna kompletně v rukou soukromého investora. Původní náklady se pohybovaly kolem 120 milionů korun, nakonec ale aréna vyšla na víc jak dvojnásobek, tedy přibližně na 300 milionů korun.

Led pro krasobruslení a hokej, curling chybí

Zbrusu nová aréna je připravená pro fanoušky krasobruslení, hokeje i rekreačního bruslení. Slibovaný curling si tu ale lidé nezahrají. „Máme takový nápor klasických bruslařů, krasobruslařů, že jsme se rozhodli vyjít jim vstříc. Curling má jinou tloušťku ledu, než má led pro hokej, krasobruslení, takže to nešlo kombinovat dohromady,“ upřesnil mediální zástupce Ice Areny Kateřinky Ondřej Pechar s tím, že od záměru vlastník nakonec ustoupil a led je uzpůsobený jen pro klasické bruslení.

Ice Arena Kateřinky - současný stav, měsíc před otevřením.
Ice Arena na Jižním Městě otevře v září. Komplikace s výstavbou trvaly deset let

V ledové aréně v Praze 11 vznikly dvě ledové plochy, které budou bruslařům sloužit celý rok. Aréna spolupracuje také se školami, které mohou zařadit bruslení do svého programu tělesné výchovy. „Kluziště pro rodiny s dětmi, školáky i sportovce nám tu chybělo. Jsem si jistá, že zájem škol i našich sousedů bude veliký,“ uvedla místostarostka Prahy 11 zodpovědná za sport, kulturu a digitalizaci Zuzana Böhmová (Piráti).

Součástí Ice Areny Kateřinky jsou také venkovní sportoviště s multifunkčním hřištěm, běžeckou rovinkou a doskočištěm pro skok do dálky nebo hřištěm na malou kopanou. Nyní je ale zavřené, v provozu bude od jara do podzimu.

V neděli si návštěvníci půjčí vybavení zdarma

Na mezinárodní den bruslení se aréna otevře veřejnosti zdarma. Den otevřených dveří se uskuteční v neděli 3. prosince od 9 do 16 hodin na obou ledech. Kromě bezplatného veřejného bruslení se budou konat také hodiny rodinného hokeje, během nichž si může každý zabruslit s hokejkou a pukem.

„V průběhu dne otevřených dveří, který pořádáme první prosincovou neděli, představíme hokej i krasobruslení. Každý si zároveň bude moct zdarma půjčit vybavení a sám si zabruslit. Těšíme se také na hodiny rodinného hokeje, ukázkový trénink pod vedením Vladimíra Růžičky mladšího nebo zápas mladých sparťanů proti Slavii,“ uvedl ředitel Ice Areny Kateřinky Jakub Stromko.

Kluziště na Letné - ilustrační foto.
V Praze začala bruslařská sezóna. Podívejte se na přehled kluzišť v metropoli

Právě ukázkový trénink pod vedením Růžičky mladšího je naplánovaný od devíti ráno v Malé hale. V deset ho vystřídá veřejné bruslení. Následovat bude půlhodinová údržba ledu a od půl dvanácté rodinný hokej. Zápas HC Sparta Praha versus Slavia Praha se uskuteční od čtrnácti do šestnácti hodin.

Program ve Velké hale začne v deset dopoledne krasobruslařskou show. Do půl čtvrté odpoledne bude led k dispozici bruslařům z řad veřejnosti.