Jen v červenci hygienici v Praze vyrazili prověřovat stížnosti do 25 podniků. Nejčastěji strávníci kritizovali svinčík a zcela nevyhovující podmínky. Pardon: oficiálně se hovoří o „nedostatečné provozní hygieně“ a o „stavebně technickém stavu provozoven“. A ne vždy to projde bez újmy.

Na zdravotní potíže, které si nechtěně zaplatili společně s jídlem, strávníci v Praze jen během prvního prázdninového měsíce upozornili hygienu sedmnáctkrát. Letos, kdy si kdekdo stěžuje, jak je v restauracích draho (a mluví se o tom, jak lidé jejich návštěvy omezují) to bylo o sedm případů více než loni; tenkrát po skončení covidového půstu. Po prošetření dali hygienici za pravdu jedenácti stěžovatelům: jejich podněty označili jako oprávněné.

Takové oznámení lze pražským hygienikům nyní poslat na pár kliknutí (což je novinka): stačí vyplnit tabulku pod odkazem. Zvracení? Teplota? Průjem? Křeče v břiše? Tohle vše stačí jen zaškrtnout. Nechybí ale ani prostor na popis obtíží vlastními slovy. Hygienici se také ptají, čeho si spotřebitel všiml předtím, než ho pokrm prohnal: zda například zaznamenal zápach, podivnou konzistenci, neobvyklou barvu, nevyhovující teplotu – nebo třeba přítomnost škůdců. Nemusí ale zůstat jen u slov: připojit lze i fotografie.

Potřebu uklízet někde nevidí

Že někde personál přistupuje k dodržování pravidel s hodně velkorysým nadhledem, potvrzují poznatky z červencových kontrol. Ocenění přešlap měsíce by asi bylo možno udělit za suroviny skladované na podlaze, navíc vyskládané kolem záchodové mísy. Vážně: přímo na toaletě. 

V zázemí jiného podniku kontrolu z hygieny nepotěšil pohled do znečištěného dřezu v přípravně zeleniny. Tam ležel i nedopalek cigarety. V té souvislosti hygienici zdůrazňují, že zakázané je v provozovnách stravovacích služeb jak kouření návštěvníků, tak personálu. Zástupci hygieny objevili třeba i znečištěný mrazák s uloženými potravinami, které společně skladovány být nemají. Výjimkou pak nebyly špinavé kryty vzduchotechniky nad sporákem s kapkami mastnoty a prachovými částicemi ani znečištění stěn v kuchyni či podlahy pod pracovními stoly.

Pokuty za půl druhého milionu

Za červenec hlásí pražští hygienici 167 kontrol v provozovnách stravovacích služeb, přičemž nešlo jen o restaurace, ale také bufety, cukrárny, stánky, ale i zaměstnanecké jídelny či kuchyně zařízení sociálních služeb. Padlo 26 pokut v celkové výši 140 tisíc korun. Vedle špíny patřily k častějším problémům nedostatky týkající se skladování potravin, označování rozpracovaných pokrmů nebo ochrana před kontaminací.

Za prvních sedm měsíců roku uskutečnili pražští hygienici celkem 1550 kontrol ve stravovacích zřízeních. Vyměřili při nich 265 sankcí dohromady za 1,45 milionu. V průměru padlo za měsíc v Praze 38 pokut se součtem 207 tisíc korun.

U stánků na Letné byly výhrady jen drobnější

-Pokuty dohromady za tři tisíce korun, o něž se podělili tři provozovatelé stánků, vyměřili pražští hygienici v rámci srpnových kontrol stánků s občerstvením na festivalu Letní Letná. Prověřovali celkem deset stánků. Celkový dojem? Až na drobné výjimky v pořádku.
-K nedostatkům se zařadily například znečištěný mixér nebo špinavá nádoba na potraviny či přepravka. Nepořádek se našel také na podlaze stánku, ale i na vnějším obalu gastronádoby s uskladněným těstem. Naopak k samotné práci na stáncích hygienici výhrady neměli; problémy nebyly ani se zajištěním pitné vody či podmínek pro mytí rukou personálu.
-Stejně jako při jiných kontrolách došlo na prověřování doby použitelnosti surovin, značení polotovarů vlastní výroby či informace o alergenech. Pozornosti však neuniklo ani sledování teploty: jak vybavení stánků chladničkami a mrazáky, tak dostatek zařízení pro uchovávání teplých pokrmů.