Pracovníci mobilního operátora Vodafone v ulici Na Příkopě jsou v karanténě. Na vině je virová žloutenka typu A. Uvedl to týdeník Ekonom. Tato prodejna však není jediná, která má v současnosti problémy.

Strach z epidemie

Nemoc, která se zpočátku šířila především v komunitě narkomanů a bezdomovců, se začíná rozšiřovat i mezi ostatní populaci. Počet nakažených roste, množství pacientů už přesáhlo hranici zvýšeného výskytu a Prahu obchází strach z epidemie.

Zatímco v roce 2006 bylo na území hlavního města hlášeno 13 případů, loni už jich bylo 36, letos již 97. A to je – epidemiologickou terminologií řečeno – zvýšený epidemiologický výskyt. „Šedesát procent z nakažených je z komunity narkomanů a bezdomovců. Dalších celkem šest případů je zaznamenáno ve Středočeském a Karlovarském kraji, ty všechny mají návaznost právě na zmíněnou pražskou komunitu. Zvýšený výskyt onemocnění je ale i u zbylých Pražanů,“ potvrdila Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Mluvčí nákazu potvrdil

Zaměstnanci prodejny Vodafone v ulici Na Příkopech měli ve středuzakázáno o situaci s novináři mluvit a odkazovali na tiskového mluvčího společnosti. Ten nakonec Deníku případ onemocnění v prodejně potvrdil. „Ano, jeden náš zaměstnanec v prodejně Na Příkopech se skutečně nakazil žloutenkou typu A,“ informoval Miroslav Čepický z Vodafonu.

Zároveň však dodal, že již byla podniknuta nezbytná opatření proti šíření nemoci. „Ve spolupráci s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy jsme okamžitě prodejnu vydesinfikovali a zaměstnanci dodržují všechna hygienická opatření. Podle hygieniků je pro zákazníky riziko nákazy nyní menší než například v metru, tramvaji či dokonce v jiné prodejně. Není jasné, kde se náš pracovník žloutenkou nakazil, podle hygieniků to vůbec nemuselo být v prodejně, ale například doma či v MHD,“ vysvětluje Čepický.

Nezůstalo u jedné

Tato prodejna však není zdaleka jedinou, která má v současnosti problémy. „Prodejna Vodafone není jediným případem onemocnění na území hlavního města, těch firem je více, mimo jiné jde i o jedny noviny. Prodejny, tedy pokud se nejedná o potravinářský průmysl, mohou zůstat otevřeny dál. Aby se zákazníci nakazili, musel by mezi nimi a nakaženými zaměstnanci probíhat mnohem intenzivnější vztah,“ uklidňuje Jágrová.

Pražské nemocnice zatím zvýšený výskyt onemocnění žloutenkou nezaznamenaly. „Nemám informace, že by nastal nějaký dramatický nárůst,“ tvrdila mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Nikdo za nic nemůže

Pražští bezdomovci a uživatelé drog, mezi nimiž se nemoc rozšířila nejdříve, dávají od problému ruce pryč, nebo si jej přehazují mezi sebou. „My za to nemůžeme, žloutenka mezi námi nikdy nebyla, ptejte se u feťáků, i my z nich máme strach,“ říká bezdomovec Tomáš Kyplt z ulice na Příkopě. Připustil ale, že jeho kamarád se zřejmě nakazil. „Trochu se baví s feťákama, začalo mu být špatně, měl horečky, zvracel,“ uvedl muž.

„Mně je to jedno, nestarám se o to, jestli to někdo chytne nebo ne. Hlavně mě ale se… , že od té doby, co se mezi některýma feťákama žloutenka objevila, hází se všechno na nás. Co by asi feťáci dělali v prodejně mobilů,“ řekl nám jeden z narkomanů poblíž Václavského náměstí.

Očkování pro narkomany

Kvůli zvýšenému výskytu žloutenky postoupilo zhruba 1500 narkomanů očkování. Sérum, za které musejí běžní zájemci zaplatit kolem tisícikoruny, dostanou zdarma. Jedná se o největší plošné očkování za posledních patnáct let.

Jak se lze proti žloutence chránit?

Očkováním – ostatní zásady nemusejí žloutence zabránit
Mytím rukou před jídlem, po použití WC a po jízdě MHD
Konzumací nezávadných potravin a vody
Oplachováním zeleniny, ovoce a jiných potravin
Vyhýbáním se rizikovým osobám – bezdomovcům, narkomanům
Praktikováním pouze bezpečného sexu
Vyhýbáním se drogám


TYPY ŽLOUTENKY

Žloutenka typu A
Přenos:
Potravinami nebo vodou při jejich znečištění například fekáliemi.
Nedostatečnou osobní hygienou.
Průběh:
Nepřechází do chronické hepatitidy. Obvykle mírný průběh, příznaky odeznívají samy od sebe. Vzácně může způsobit vážné jaterní onemocnění. U starších lidí má vážnější průběh a delší trvání.
Žloutenka typu B
Přenos
Krví, pohlavním stykem.
Sdílením injekční stříkačky.
Z matky na dítě.
Průběh
Kolem 95 procent nakažených se infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. Chronická infekce zvyšuje riziko cirhózy a rakoviny jater.
Žloutenka typu C
Přenos
Krví při transfuzi.
Sdílením injekční jehly.
Kontaktem s nakaženou krví nebo znečištěnými nástroji.
Průběh
Až u 90 procent nakažených se jedná o chronickou infekci. Během 20 let se u třetiny pacientů vyvíjí cirhóza. Každý dvacátý z nich má rakovinu jater.
Žloutenka typu D
Přenos
Krví.
Neúplný virus - k přenosu potřebuje přítomnost viru hepatitidy B.
Průběh
Lidé nakažení virem hepatitidy B, u nichž se rozvine hepatitida D, jsou více ohroženi chronickou infekcí a jejich nemoc je obvykle závažnější.
U 80 procent osob s chronickou infekcí se rozvine cirhóza.
Žloutenka typu E
Přenos
Potravinami nebo vodou jako hepatitida A.
Průběh
Nákaza nepřechází v chronickou hepatitidu a není spojena s rakovinou jater. U těhotných žen může způsobit závažné jaterní onemocnění a smrt.

Zdroj: virova-hepatitda.cz