Když Velek a spol. museli v roce 2015 opustit prostor bývalého nákladového nádraží na Žižkově, naskytla se záhy shodou okolností možnost přeměnit podobně další památkově chráněnou budovu v sousedním Karlíně. Po neúspěšném (a podivném) pokusu o privitazaci ministerstvo obrany převedlo nemovitost z druhé poloviny 19. století na ministerstvo spravedlnosti, které zde plánovalo vybudovat justiční palác. Tehdejší šéf resortu Robert Pelikán (za ANO) se však s lidmi z Pražského centra domluvil a po zpracování projektu využití kasáren uzavřeli v roce 2017 tříletou nájemní smlouvu.

Kasárna Karlín 6. února 2019.
Kasárna v Karlíně jsou pro úředníky magistrátu nevyhovující, tvrdí studie

Během té doby vznikl za oprýskanými zdmi v Karlíně unikátní prostor (nejen) pro mladou generaci. Nedaleko centra metropole nabízí veřejnosti letní kino, dětské hřiště s obřím pískovištěm, kavárnu, sportoviště, bar. Podařilo se zpřístupnit bývalý armádní bazén a vytvořit v jeho předsálí denní kavárnu. Naposledy Kasárna Karlín otevřela saunu přímo na nádvoří, čímž láká návštěvníky i během zimních měsíců.

Radost jsme měli jen pár hodin

Jenže další provoz, jak si ho mnozí Pražané i turisté oblíbili, je ohrožen. Nájemníci během února oznámili, že sice smlouvu, která vyprší v březnu, o dva roky prodloužili, ale: „Radost jsme měli jen pár hodin.“ Loni v květnu totiž celý areál převzal od ministrestva spravedlnosti Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který podle facebookového příspěvku stránek Kasárna Karlín v den prodloužení kontraktu vypsal komerční výběrové řízení na pronájem.

„V čem je problém? Jde v zásadě o dvě věci: výběrové řízení vyhraje ten, kdo dá více peněz. A zadruhé: i kdybychom uspěli právě my, Kasárna Karlín, jak je znáte, by nemohla pokračovat. Výběrové řízení je formulované tak, že svým zněním prakticky znemožňuje tak pestrý kulturní provoz, jaký je tu nyní,“ píše se v příspěvku s tím, že současný provozovatel doufá, že „stát nešťastné výběrové řízení ještě přehodnotí“. Web Alarm uvedl, že vyvolávací cena je 75 tisíc měsíčně, pravděpodobně tak nebude moci Pražské centrum konkurovat případným vyšším nabídkám.

Zachování dosavadní autentické kultury

Téměř okamžitě se začaly v komentářích množit slova podpory, někteří lidé na státní úředníky nadávali a ozval se i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Uděláme vše pro to, aby mohla Kasárna Karlín nadále sloužit Pražanům. Trváme na zachování dosavadní autentické kultury. Vnitřní prostory bychom pak rádi proměnili na dostupné bydlení třeba pro studenty. Takže dále jednáme se státem o tom, jak areál získat do vlastnictví Prahy,“ uvedl na twitterovém profilu.

ÚZSVM zareagoval, že Karlínská kasárna nabídl už před rokem výměnou za pole v Letňanech, kde chce Babiš vybudovat vládní čtvrť. „Nabídka platí stále. Bohužel jsme věcnou odpověď dosud neobdrželi. Současně jsme neobdrželi vámi slíbené memorandum mezi státem a Prahou. K jednání je stát stále připraven,“ napsal úřad Hřibovi.

Kasárna Karlín.
Kasárna či Manifesto Market. Karlín patří mezi 50 nejvíc „cool“ čtvrtí světa

Podle Hřiba však výměny pozemků „premiér zablokoval na truc kvůli svému pomníčku v podobě úřednického ghetta v Letňanech.“ Primátor hlavního města dodal: „Chci ta jednání vrátit zpět na věcnou úroveň namísto jejich řešení marketingovým týmem pana premiéra.“

V kasárnách sídlil Švejkův mateřský útvar

Osud areálu, kde například v roce 1906 sídlil také pěší pluk č. 91 polního zbrojmistra rytíře Huberta von Czibulky (tedy mateřský útvar literární postavy Josefa Švejka), tak zůstává nejasný. I když stát se zřejmě znovu pokusí o prodej bývalých karlínských kasáren včetně historické budovy, která je dosud nevyužívaná a velké místnosti prázdné, byť Velek a spol. chtěli oživit i tento prostor.

Areál Veleslavínského zámku.
Vymění si hlavní město majetek se státem? Směna za miliardy korun vázne

„Přímo ze zákona jsme povinni usilovat o co nejvyšší výnos ze státního majetku. Do doby, než bude nový nájemce vybrán, vstřícně jsme nabídli, že tam současní uživatelé mohou zdarma zůstat,“ řekl pro a2larm.cz Radek Ležatka, mluvčí ÚZSVM. Podle Ležatky je cílem najít definitivního vlastníka, který by Kasárna Karlín rekonstruoval. Proto je zatím úřad nabízí státním institucím a pak přistoupí k tendru či dražbě na prodej.

Pražské centrum tvrdí, že vyjednávání s ÚZSVM „vždy bylo maximálně korektní“. Radikálnější příznivce proto upozorňuje: „Naší největší nadějí teď proto není petice, nebo se někam dokonce přivazovat. Rozhodnutí úřadu se rozhodně podřídíme – zároveň nás ale vaše podpora naplňuje nadějí, že bude ještě výběrové řízení přehodnoceno.“

Pražský primátor Zdeněk Hřib poskytl 3. prosince 2019 rozhovor Deníku.
Praha chce směnit se státem miliardový majetek. Ale Hřib si klade podmínky
Zahájení festivalu Khamoro 2019 v Kasárnách Karlín..
Do Prahy se sjeli Romové z celého světa. V Karlíně začal festival Khamoro