Český hydrometeorologický ústav po zimní pauze opět spustil oblíbenou mapu ČR, na které ukazuje pravděpodobnost růstu hub. Mapa je navíc na webu pravidelně aktualizována. Předpovědní model je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti.

Ze zbarvení mapy je patrné, že sezona houbaření je zatím na samém počátku. Většina území hlavního města se aktuálně nachází v kategorii nižší pravděpodobnosti růstu, v jihozápadní části města ale již pravděpodobnost růstu hub pomalu stoupá.

Podle českého hydrometorologického ústavu obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (cca 10 dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí.

Až zaprší budou to žně, říkají houbaři z Vidláku. | Video: Deník/Jana Adamová

Mykoložka Tereza Tejklová dle svých slov pozoruje, že na jarní sběr hub vyráží v posledních letech stále více lidí. Nemusí přitom za nimi do hlubokého lesa. „Na jaře narazíme na houby nejčastěji na okraji lesa, který je více prohřátý. Když budou mít lidé štěstí, mohou na ně narazit i v parcích či místech, kde je velmi řídký porost stromů,“ řekla.

Kam na houby v Praze?

Už víme, že jarní sezona hub startuje a houby pomalu začínají růst, ale málo kdo ví, že je lze najít i v pražských lesích. Kam na ně tedy v metropoli vyrazit? Přinášíme Vám pár tipů, kde by se mohlo v Praze poštěstit.

Divoká Šárka

Oblíbeným místem houbařů, odkud byste němeli odejít s prázdným košíkem, je přírodní rezervace Divoká Šárka, která se nachází na skalnatých ubočích Šářeckého potoka na městské části Praha 6 - Liboc. Je jedním z nejrozsáhlejších parků v metropoli a proto není divu, že houbaři zamíří přímo tam.

Obora Hvězda

Obora Hvězda leží na západním okraji hlavního města na území městské části Praha 6. Lesní porost tvoří především duby a buky. I toto místo se stalo oblíbeným útočištěm houbových nadšenců.

Klánovický les

Mezi nejoblíbenější houbařské rajóny patří v Praze rozhodně Klánovický les, který se se svou rozlohou více jak tisíc hektarů nachází mezi Klánovicemi a Újezdem nad Lesy na východě Prahy.

Tento les tvoří především duby, smrky a borovice a nalézt v něm můžete plno hub od hřibů, po klouzky, modráky, kováře či bedly.

Dle zkušeností pražských houbařů je Klánovický les téměř sázka na jistotu. Obzvlášť v takto ideálních podmínkách jako je teplé a vlhké počasí.

Kunratický les

Dalším oblíbeným místem Pražanů ke sběru hub je také Kunratický les, kde jinde než v Kunraticích, místními přezdívany jako Krčák. Les leží kousek od zastávky metra Roztyly.

close Ilustrační foto. info Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová zoom_in Ilustrační foto.

Vzácností Kunratického lesa je to, že zde roste i velmi vzácný hřib bronzový, který patří mezi ohrožené druhy a v Praze ho naleznete pouze zde.

Lesopark Hostivař

Lesopark se rozkládá na území Hostivaře kolem hostivařské přehrady a tvoří velkou část území přírodního parku Hostivař-Záběhlice. Na více jak sto hektarech rostou borovice duby i smrky, pod kterými se po jarních deštích může skrývat spousta hub.

A kam dál? Houbaře láká například i Stormovka, Čimický a Ďáblický háj v Ládví či Milíčovský les u Újezdu u Průhonic.

Houbařské ráje jsou i v okolí hlavního města. Nejčastějším cílem houbaření Pražanů bývají Brdy, Příbramsko, Plzeňsko a Křivoklátsko.

Na území Prahy lze nalézt téměř všechny druhy hub, pokud ale hledáte určitý druh, určitě je dobré řídit se podle druhu stromů, které v parku či v lese rostou. Hřib smrkový najdeme především mezi smrky, ty rostou především v Kunratickém či Klánovickém lese. V Praze ale nejvíce narazíme na hřib dubový, který roste (jak je již podle jména jasné) v dubových lesech, mezi ty patří například les v Oboře Hvězda.

Máte i vy nějaké oblíbené místo, kam v metropoli vyrážíte houbařit? Podělte se s námi o váš tip či o fotky vašich úlovků na emailové adrese redakce.prazsky@denik.cz

A všem houbařům přejeme úspěšný lov!