Právě Staroměstské náměstí se při finálovém zápase stalo jednou velkou fanouškovskou zónou. Našim hokejistům na něm před velkoplošnými obrazovkami napjatě fandily tisíce lidí. A v pondělí 27. května odpoledne se Staromák zaplní tisíci fanoušky znovu.

Na náměstí totiž dorazí v 17 hodin česká hokejová reprezentace, aby oslavila tento neskutečný úspěch spolu se svými věrnými fanoušky.

Odpolední doprovodný program, který na Staromáku začíná již ve 13 hodin, moderuje Tereza Tobiášová. Fanoušci se mohou během programu těšit také na sestřihy nejlepších momentů, komentátorských hlášek a přeřeků a dalších vtipných momentů z archivu České televize.

Samotným vítáním hokejistů provede známý moderátor Libor Bouček. Zlaté hochy přivítá na náměstí primátor hl. m. Prahy Bouslav Svoboda a další zástupci vedení hlavního města. Program bude poté na Staromáku pokračovat až do večerních zhruba 20.00 hodin, nebude chybět ani česká národní hymna, kterou na náměstí zazpívá Vojtěch Dyk.

K oslavám na Staromětském náměstí láká na sociálních sítích také útočník David Pastrňák, kterému se povedlo během finálového zápasu vstřelit důležitý gól.

S ohledem na teplé počasí budou dnes posílené barely s vodou a jejich rozmístění bude lépe dostupné. Na oslavy na Staroměstkém náměstí se připravují také složky integrovanného záchranného systému. Podle policejního mluvčího Jana Rybanského budou na veřejný pořádek na akci dohlížet desítky až stovky policistů.

Náměstí budou hlídat policisté ze speciální pořádkové jednotky, pohotovostní motorizované jednotky, měštští strážníci, kriminalisté i antikonfliktní tým.


Nahrává se anketa ...

Na místě budou kromě policistů také hasiči a zdravotníci, kteří jsou připraveni kdykoli zasáhnout. Ti budou na náměstí již od 12 hodin. „Budeme mít na místě několik posádek, koordinátora a také speciální vůz Fénix," sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Fénix, díky kterému mohou ošetřit více zraněných lidí najednou, zdravotníci využili na Staroměstském náměstí již během nedělního finálového zápasu. Celkem museli ošetřit 23 osob, z toho pět bylo převezeno do nemocnice.

Slavilo se také v pražském metru:

Pražané budou muset kvůli bujarým oslavým počítat opět také s omezením dopravy v centru. V případě potřeby budou podle policie uzavřené ulice Melantrichova, Široká a Celetná.

Staromák se stal již v minulosti tradičním místem pro přivítání a oslavy s hokejisty po jejich bojích na mistrovství světa. Jedna z nejslavnějších oslav zde propukla v roce 1998, kdy fanoušci na náměstí přivítali vítězný hokejový tým z Nagana.

Fanoušci na Staromáku zpívají po vítězství českou hymnu:

Staromák zpívá naši hymnu. | Video: Martin Nič

Češi dosáhli letos na zlato po dlouhých čtrnácti letech, naposledy vyhráli v roce 2010 v Kolíně na Rýnem, kdy porazili Rusko 2:1, i tehdy je vítali fanoušci na Staroměstském náměstí. Podařit se ale vyhrát zlato "doma" je pro celou zemi splněným snem. Naposledy se to českým hokejistům podařilo v roce 1985.