Sůl na chodníky se má vrátit. Usiluje o to vedení hlavního města, které chce změnit současnou vyhlášku.

Nyní se na chodníky může sypat pouze štěrk či drobné kamínky. Solit by se měly chodníky i komunikace a lávky, ale pouze v místech, kde sůl nepoškodí zeleň.

V krajním případě, za který město považuje například výskyt ledovky, by se ale mohlo solit vše.

Krok zpět

Podle Petra Štěpánka (SZ), který v minulém vedení města zastával funkci radního pro životní prostředí, je to ale krok zpět.

„Od solení se v evropských velkoměstech důsledně ustupuje. Nesolí se například ve Vídni či v Mnichově,“ sdělil Štěpánek Deníku.

Podle něj ale solí trpí nejen zeleň, ale základy budov, do kterých solný roztok zatéká.

„Sůl narušuje nejen památkově chráněné objekty, ale i další domy, v jejichž okolí by se solilo,“ domnívá se Štěpánek s tím, že pro psy sůl znamená doslova utrpení.

Karel Březina (ČSSD), primátorův náměstek pro dopravu, který je zastánce návratu k solení, ale nevidí problém v soli, která se dostane do psích tlapek.

„Samotná sůl nezpůsobuje poranění. Packy psům poškozuje pouze v případě, že je mají popraskané nebo nemocné,“ sdělil včera Březina.

Podle Štěpánka ale psům packy poškozuje pro ně nepřirozeně tvrdý povrch, protože chodí po betonu a asfaltu, který bříška pacek narušuje. Tím vznikají drobné oděrky.

„Je to jako byste si do rány nasypali sůl,“ zdůraznil Štěpánek.

Město v současnosti změnu vyhlášky poslalo všem pražským městským částem, aby se k ní vyjádřily.

Pro solení chodníků se má v hlavním městě při nadcházející zimě používat kuchyňská sůl, tedy chlorid sodný, chlorid vápenatý a jejich směsi.