Tip na vhodný strom může dát každý. Stačí mít na svém pozemku smrk splňující potřebné podmínky, který je potřeba například z důvodu bezpečnosti nebo plánované stavební činnosti odstranit.

Do soutěže se ale mohou zapojit také ti, kteří o ideálním stromu vědí, ale nejsou jeho majiteli.

„Třikrát jsme díky všímavým lidem strom našli, obracíme se proto znovu na občany, aby nám pomohli nejfotografovanější symbol českých Vánoc u nás znovu najít," říká Petr Hozák, provozní ředitel společnosti Taiko. Ten, kdo vánoční strom objeví, získá podle pravidel soutěže částku deset tisíc korun.

Tipy na vánoční strom je možné posílat do 31. srpna 2013. Více ZDE

Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 30. listopadu a potrvají do 1. ledna 2014. 

Smrk ztepilý, který zdobil loni v adventu Staroměstské náměstí, vyrostl v lesích na západě Čech nedaleko obce Holoubkov na pozemcích významného šlechtického rodu Colloredo – Mansfeld, který je největším soukromým vlastníkem lesů v České republice. Sedmdesátiletý jehličnan věnoval Praze potomek rodu Jerome Colloredo – Mansfeld, který získal lesy v restituci v devadesátých letech minulého století.

Tři podmínky, které musí strom splnit

Podle mnohaletých zkušeností pořadatelů je nejvhodnějším stromem pro umístění na Staroměstském náměstí smrk. Ten se vždy upraví na výšku dvaadvacet metrů. Zájemci, kteří by chtěli svůj jehličnan do soutěže přihlásit, by měli počítat se třemi základními podmínkami.

Bezchybný vzhled stromu: Vánoční smrk by měl mít rovnoměrné zavětvení a pravidelný kmen. Měl by být zhruba 23 až 25 metrů vysoký.

Dobrá dostupnost pro těžkou techniku: Vzhledem k tomu, že se strom nesmí poškodit, využívá se při jeho pokácení jeřáb a tahač s návěsem. Strom se přímo při kácení pokládá na připravený návěs tak, aby se nepoškodily větve. Tato technika nemůže vjíždět mimo asfaltové komunikace, které navíc musí být dostatečně široké. Naložený strom má totiž po zajištění větví šířku zhruba čtyři až pět metrů.

Dobrý zdravotní stav: Strom musí projít dendrologickým průzkumem odborníků, kteří určí, zda je pro umístění na Staroměstském náměstí vhodný. Společnost Taiko spolupracuje s dendrology z Mendelovy univerzity v Brně, kteří vždy prověří, zda je strom v pořádku.