Spor mezi městem a firmou se týká technologické části stavby tunelu Blanka. Žalobu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení.

Firma chce po Praze peníze hlavně kvůli tomu, že se výstavba tunelu zpozdila, tím pádem vznikl firmě podle jejího názoru nárok na dodatečnou platbu.

V uvedené částce 779 milionů korun je také více než osmnáct milionů, které si společnost účtuje za výměnu kabelů, které poničily přívalové deště, a zhruba necelých dvanáct milionů si nárokuje z titulu zádržného, čili možnosti objednavatele zadržet část ceny díla.

Dvě arbitráže

Kvůli Blance se v minulosti odehrály dvě arbitráže, a to se stavební společností Metrostav o miliardové částky a s firmou IDS o stovky milionů. V obou případech soud firmám vyhověl.

Tunel byl otevřen v září a stavba vyšla na více než čtyřicet miliard korun. Šestikilometrovým komplexem každý den projede v průměru asi šedesát tisíc aut. Doprava se po otevření tunelu zhoršila v Dejvicích a v Břevnově a na příjezdu od Strakonic.

Čtěte také:  Automatika zavřela Blanku. Kvůli prachu