Novou dominantou prostoru se do roku 2031 má stát obří prosklená střecha nesená nepřehlédnutelně nápadnou konstrukcí ze dřeva, pod kterou by měl plynule přecházet prostor modernizovaných Vrchlického sadů – to vše doplňující historickou Fantovu budovu, s jejímž secesním vzhledem má být podoba obří dřevostavby v souhře.
Naopak část nyní rušného nádražního komplexu, takzvané nové odbavovací haly ze 70. let minulého století, má být zbourána. Beztak by prý kapacita nestačila očekávanému nárůstu počtu cestujících; ten se podle odhadů v příštích desetiletích zdvojnásobí. Komplikaci však přineslo, když se ukázalo, že tento objekt podléhá památkové ochraně. Kulturní památkou byla prohlášena Fantova budova – avšak nová odbavovací hala není evidována jako samostatný objekt, nýbrž jako její přístavba. Na to zřejmě budou muset reagovat návrhy změn počítajících v této části s částečnou demolicí a zásadní přestavbou.
Kritici nešetří výhradami
Po představení návrhu proměny Hlaváku není málo ani těch, kteří reagují spíše rezervovaně, či dokonce odmítavě. A také mezi kritiky jsou zastoupeni architekti. Dokonce vnikla on-line petice požadující přepracování návrhu na rekonstrukci, kterou už podepsaly čtyři tisíce lidí. Stojí za ní Amálie Becková z Berouna.
Řada odpůrců odmítá razantnější zásah do nynější odbavovací haly, na níž oceňují mimo jiné jedinečnost spojení prvků high tech architektury s brutalismem a nastupující postmodernou; mnozí si také nedovedou představit, že by jednomu z nejrušnějších míst v Praze měla dominovat obří dřevostavba nesoucí zastřešení. Namítají, že navrhovanou konstrukci nepovažují za vhodnou do našich klimatických podmínek – provoz a údržbu si ani nedovedou představit – a podle nich se nehodí ani do zdejšího prostředí.
Dokonce se už ujalo posměšné označení „Abú Prahí“, mající odkazovat na mínění, že dílo je to sice výjimečné, avšak lépe než v českém hlavním městě by se vyjímalo někde na Blízkém Východě (naopak zastánci mají jiný pohled: vidí jedinečně zvládnuté pokračování v myšlence původního autorského týmu). S podobným míněním se nicméně počítalo, a tak odpověď vlastně zazněla už během představování vítězného řešení v prostorách CAMPu neboli Centra architektury a městského plánování Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Tam byly v pondělí 27. listopadu vyhlášeny výsledky soutěžního dialogu a následně se v úterý uskutečnilo představení vítězného projektu.
Mezi dojmy, které si účastníci odnesli, nechybělo ani připomenutí zkušeností z Paříže. Historický odpor, který se tam před 140 lety vzedmul proti budování Eiffelovy věže, je obecně známý – načež se tato stavba zakrátko stala milovaným symbolem metropole nad Seinou. Navíc inspirujícím do té míry, že Pražany podnítila ke zbudování rozhledny na Petříně.
Podobné by to snad mělo být v centru Prahy. Ta prý získá důstojnou „bránu“ vítající lidi, kteří do české metropole přijíždějí, i krásné místo rozloučení, jež bude odjíždějící vybízet, aby se chtěli opět vrátit. Odpůrci přesto mají jasno a zviklat se nenechají. Leckteří však doufají, že svou roli v jejich boji sehraje přísný postup památkářů. A sázejí i na hasiče: počítají s tím, že povolit obrovskou konstrukci ze dřeva na tak vytíženém místě pro ně bude nepřijatelné.
Názor mohou lidé říci i vzkázat
Uplatnit se mohou i hlasy veřejnosti, a to nejen v rámci debat na sociálních sítích, kolem petice i dalších výhrad (či naopak v rámci podpory projektu s oceňováním jeho výjimečnosti). Příležitost seznámit se s podrobnostmi i se se částečně zapojit se do spolurozhodování o proměně místa mají lidé v rámci několika akcí, které IPR chystá pro veřejnost v prostoru hlavního nádraží a v jeho okolí. První se chystá na podvečer ve středu 13. prosince. To jsou na setkání ve staré budově Národního muzea zváni lidé, kteří v okolí bydlí či pracují.
Dalším významným dnem se stane středa 10. ledna, jež přinese start dvou dlouhodobějších aktivit. V nové odbavovací hale se od tohoto dne až do 21. ledna bude možné zastavit u informačního a konzultačního stánku. Současně bude zahájena anketa pro veřejnost, která má trvat do 28. ledna. Cílem bude získávat ohlasy na vítězný návrh – jak právě na informačním stánku, tak i on-line. Určitě těchto příležitostí využít doporučuje náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (STAN).
Již nyní, a to do 17. prosince, je také v CAMPu ve Vyšehradské ulici možné navštívit výstavu k soutěžnímu dialogu. Právě z něj návrh, o němž se nyní tolik diskutuje, vzešel.