„Chodím okolo a už mi to připadá trapné. Původní výkop byl v chodníku a vedle u parkoviště. Minulý týden přibyl další přímo ve vozovce. Pracovníky jsem tam přitom neviděla nikdy, jen před pár týdny někdo šteloval náhradní semafor,“ uvedla Pražanka, která se v lokalitě často pohybuje.

Porouchaný horkovod leží v Kodaňské ulici těsně před jejím napojením na silnici ve Vršovické, která vede z Nuslí a končí u Kubánského náměstí poblíž Slavie ve Vršovicích.

Opravu má na starosti společnost Pražská teplárenská, která ji svěřila své dceřiné firmě Termonta Praha.

Havárie horkovodu v pražských Vršovicích.Havárie horkovodu v pražských Vršovicích.Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

„Na konci loňského roku jsme u ministerstva životního prostředí realizovali výkop v zeleni, kde byl podle Pražské teplárenské původně předpoklad pro poruchu, po odklopení panelů se nicméně ukázalo, že se porucha nachází dále v chodníku při komunikaci Kodaňská. Pro realizaci takového výkopu bylo nutné požádat o zpracování dopravně inženýrského opatření i s posunem sloupu semaforu,“ uvedl zástupce Termonty s tím, že povolení k pokračování prací přišlo na konci letošního ledna, kdy byl udělán výkop a následně porucha opravena.

Nový problém, stejné omezení

Omezení v místě ale zůstává dále. Od minulého týdne navíc přibyl další výkop, přímo ve vozovce. Podle zástupce Termonty nemá páření z loňského roku přímou návaznost na nově vzniklé sondy. Jde prý o další poruchu, kterou se nedaří úspěšně lokalizovat. Pražská teplárenská rozhodla o pokračování na druhé straně Kodaňské ulice. Zároveň požádala o pomoc při lokalizaci poruchy specialistu.

„Posluchač na základě svého umění lokalizoval poruchy přímo v jednom z pruhů, následně musel být nově zpracován podklad dopravně inženýrského opatření, kdy jsme naposledy 3. dubna realizovali výkop nad označenou poruchou - a bohužel ani přesnější lokalizace nepomohla,“ napsali na dotaz Deníku z Termonty.

Nádraží Vršovice po modernizaci - vizualizace.
Podchod po přestavbě nádraží propojí Nusle a Vršovice

Oprava se tak dále protahuje. Nyní řeší pracovníci další posun semaforu a plánují nový výkop. Pak snad bude možné odstranit poruchu podtažením přilehlého sloupu držícího tramvajové troleje.

Práce a s nimi související omezení se pravděpodobně ještě protáhnou. A pára se zatím bude linout dále.

„Jde skutečně jen o odpar čisté vody,“ zdůraznil mluvčí Pražské teplárenské Marek Pšeničný s tím, že rozhodně nejde o závadný kouř, který by ohrožoval veřejnost.

Řešení ohledně posunu semaforů, dopravně inženýrského opatření a k němu potřebných podpisů není podle zúčastněných stran nejsnazší, což celou věc zdržuje.