Zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené květináče či slunečníky. Nezdržovat se v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny a blízkosti větších stromů. Varování před silným větrem nebyla marná slova.

„Do této chvíle jsme vyjeli k přibližně deseti případům úrazů, ke kterým došlo na základě silného větru (pády předmětů na osoby, pády). Chtěli bychom moc požádat ty, kteří nemusí, aby zůstali doma a raději nevycházeli ven,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Pražští hasiči vyrazili do 16 hodin k více než čtyřem stovkám případů. „Posílené máme operační středisko, v jednu chvíli evidujeme vždy desítky nahlášených událostí. Pomáhají nám dobrovolné jednotky, snažíme se prioritně zasahovat u života ohrožujících událostí," uvedli hasiči na Twitteru.

Dopravní podnik musel odpoledne odklonit tramvajové linky 22 a 42 v úseku Pražský hrad - Královský letohrádek přes Hradčanskou. Poškozené troleje obousměrně přerušily tramvajový provoz v úseku Albertov – Otakarova, zavedeny jsou odklony linek 7, 14, 18 a 24. Zpoždění se pak projevilo na desítkách linek pro celém městě. Aktuální informace o mimořádnostech v pražské MHD zveřejňuje dopravní podnik na svém Twitteru.

„Z důvodu výpadku platební brány banky aktuálně není možné nakupovat jízdenky a kupóny v aplikaci a e-shopu PID Lítačka. Provozovatel pracuje na nápravě, děkujeme za pochopení. Aktivace předem nakoupených jízdenek možná je,“ uvedla na Twitteru Pražská integrovaná doprava (PID).

Zoo v Troji z preventivních důvodů uzavřela celý areál, návštěvníci nemohou ani do pavilonů. „Důležité upozornění! Vzhledem k sílícímu větru jsme se rozhodli Zoo Praha po zbytek dne (čtvrtek 21. října) uzavřít. Omlouváme se a děkujeme za pochopení,“ uvedla pražská zoo na svém Facebooku. Své expozice částečně uzavřela i Botanická zahrada v Troji, návštěvníci nemohou do expozice LES.

O uzavření Zoo a Botanické zahrady v Troji informoval na svém Twitteru také primátor Zdeněk Hřib. Zároveň doporučil, aby se lidé vyhnuli parkům a lesům.

Výstrahu vydalo i vedení města. „Zaznamenali jsme pády větví ve Stromovce a v Letenských sadech. Doporučujeme do Stromovky a do Letenských sadů během silného větru nechodit a raději ani na dětská hřiště,“ vzkázal starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě).