„Je to v podstatě uzavřený dvorec,“ vysvětlil princip ochrany Žofína místostarosta sboru dobrovolných hasičů Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). V případě povodní to podle něj znamená, že skupina hasičů zůstane po dostavbě uzavřena uvnitř na prostranství kolem paláce. Na sestavení zábran účastníci začali pracovat v 8 hodin a dokončili je v 10.40 hodin, cvičení se celkem zúčastnilo 64 lidí.

Materiál ke stavbě zábran se skladuje přímo na ostrově v podzemním prostoru, čímž se liší od celoměstského mobilního systému, který se v případě povodní rozváží ze skladu v Dubči. Systém na ostrově zahrnuje také uzavíratelné šachty pro vzduchotechniku a tři studně, do kterých odtéká srážková voda. Ta se poté přečerpává ven, k čemuž slouží dieselgenerátor.

Fotokvíz: Poznáte místo v Praze?
Fotokvíz: Poznáte místo v Praze? Ověřte si, jak dobře znáte naši metropoli

Zábrany kolem Žofína se liší od celoměstského mobilního protipovodňového systému, který spravuje magistrát. Ten je složen z úzkých hliníkových hradidel montovaných na sebe. Na Slovanském ostrově se využívají jednolité plechové desky. "Systém je to náročnější, ale úspornější na uložení," řekl Dvořák.

Během stoleté povodně v roce 2002 zaplavila voda z Vltavy celý Slovanský ostrov. Palác Žofín byl vážně poškozen, škody na něm se vyšplhaly na 46 milionů korun. Celkově napáchala velká voda v Praze 1 škody za 400 milionů korun. Při velké vodě v roce 2013 voda ostrov nezaplavila.

Povodeň v roce 1890 pobořila několik oblouků Karlova mostu
Po požáru divadla přišla další rána. Povodeň smetla Karlův most a zabila 20 lidí

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně obnovuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce. Letos plánuje magistrát podle radního města Michala Hrozy (TOP 09) posílit protipovodňovou ochranu v oblasti Josefova.