Příznivci Fridays For Future se sešli před budovou Ministerstva životního prostředí, aby apelovali na ministra Hladíka (KDU-ČSL) v tématu těžby v lomu Bílina. Hnutí žádá po Hladíkovi, aby stanovisko procesu EIA (Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí) prozkoumal.

Studenti zároveň zaslali ministru otevřený dopis, ve kterém vyzývají, aby splnil sliby v programovém prohlášení a nechal stanovisko EIA přezkoumat.

“Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu můžeme vytěžené uhlí prodávat do zahraničí, ale takto obcházet řešení klimatické krize nám přijde pozérské. Zároveň se takové východisko podle odborníků nevyplatí ani ekonomicky. Ačkoli ze závěru posouzení EIA vyplývá pravý opak, emise skleníkových plynů neznají hranic. Ve svém dopise se vyjadřujete, jako by Vaše vláda nemohla s rozhodnutím prodloužit těžbu na lomu Bílina do roku 2035 cokoli dělat. Opak je pravdou. Organizace Greenpeace podala proti rozhodnutí Obvodního báňského úřadu odvolání. Na Ministerstvu životního prostředí nyní je napravit chyby neadekvátního a neférového posouzení EIA a nepokračovat ve šlépějích předešlé vlády, “ uvedlo hnutí v tiskové zprávě z první zastávky Uhelné štafety v Praze.