Už v loňském roce si někteří rodiče stěžovali na nedostatek míst na gymnáziích a odborných středních školách. V letošním roce tak vzrostl zájem o víceletá gymnázia, aby se děti vyhnuly silné konkurenci v deváté třídě. „Určitě se hlásí do víceletého gymnázia. Tam ale tolik neztrácí, když se nedostanou, protože zůstanou na základní škole,“ říká ředitelka pražského gymnázia Jana Keplera Ivana Landsingerová. U deváťáků je situace složitější. Prestižní gymnázia hlásí výrazný převis přihlášek oproti předešlým letům, a když se nedostanou ani na jednu ze dvou zvolených škol, musí si hledat místo tam, kde je volno.

Dříve bývaly sázkou na jistotu odborné školy, jako jsou obchodní akademie nebo jiné maturitní obory. To ale podle ředitelů už neplatí. Z podaných přihlášek do prvního kola přijímacího řízení vyplývá, že ani tyto školy nebudou moci přijmout všechny zájemce. Některé z nich dokonce nevypíší ani druhé kolo přijímaček.

„V rámci prvního kola přijímacího řízení pro školní rok 2023/2024 můžeme do všech našich 37 učebních a maturitních oborů přijmout celkem 583 uchazečů. V prvním kole přijímacího řízení bylo naší škole doručeno celkem 1 211 přihlášek ke studiu. Prakticky ve všech oborech máme více přihlášek, než kolik můžeme přijmout uchazečů, v některých oborech je těch přihlášek i několikanásobně více. Letos budeme muset vydat rozhodnutí o nepřijetí pro více než 620 uchazečů o studium,“ říká ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček a dodává, že situace je obdobná i na ostatních pražských školách.

Praha pod tlakem

Největší problémy ze všech krajů má právě hlavní město. Podle Institutu plánování a rozvoje poroste počet obyvatel a metropole se tak musí připravit na kapacitní nedostatek v nadcházejících letech. „Za posledních 30 let se počet obyvatel zázemí Prahy zvýšil o více než 200 tisíc obyvatel. Pražské školy jsou využívané také dětmi a mladistvými ze Středočeského kraje,“ upozorňuje institut. V roce 2030 bude podle současného trendu největší nedostatek míst pro středoškoláky třeba na Praze 6 nebo Praze 11 a 12.

Pražští starostové na situaci upozorňují intenzivně posledních několik týdnů. „Jen na pražských středních školách je 30 procent studentů ze středních Čech,“ uvedl pražský radní pro školství Antonín Klecanda. Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka do metropole také míří nejvyšší počet cizinců ze zemí EU a poslední rok zdaleka nejvíc uprchlíků z Ukrajiny – několikanásobně více než do jiných krajů.

Starostové a starostky všech 57 městských částí se proto shodli, že nastala krize školství, a to nejen toho středoškolského, ale i na základních a mateřských školách. Hledat řešení chtějí proto jak s ministerstvem školství, tak s tím pro místní rozvoj a financí.

Magistrát chce pro příští školní rok kapacitu maturitních oborů na svých školách navýšit na 12 680 míst pro prváky, což je zhruba o tisíc více, než kolik žáků navštěvuje deváté třídy. Na čtyřletých gymnáziích chce město otevřít pro prváky 64 tříd, loni v září jich bylo 56 s kapacitou zhruba 1680 studentů.

„Počet otevíraných tříd prvních ročníků se snažíme zvyšovat. Vše je limitováno stanovenými kapacitami škol, které se ne všude dají navýšit. Nesmíme zapomínat ale i na další limit, kterým je nedostatek učitelů středních škol. Když někde dojde k navýšení počtu tříd, je potřeba i více učitelů,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.