Mládě se narodilo v noci ze čtvrtka na pátek, po malé samičce Mobi je to již druhý přírůstek do gorilí rodiny. V historii pražské zoo jsou tedy v jedné skupině poprvé spolu dvě malá mláďata.

„V 8.00 se zvedla opona expozice goril. Kijivu se svým čerstvě narozeným mládětem v náručí seděla vedle Duni s malou Mobi. Hned se před ně ale postavil Kisumu. Teď už jsou kousek od sebe, Kijivu mládě schovává," uvedl na sociální síti X Bobek v pátek ráno.

Několik dní nyní potrvá, než chovatelé zjistí, zda má Mobi sestru či bratra. Když se narodila Mobi, určili v zoo její pohlaví zhruba za dva týdny od porodu.

Pavilon goril je otevřen, podobně jako při narození malé Mobi, ale platí zákaz dlouhých objektivů a velkých kamer.

V Zoo Praha se narodilo další gorilí mládě. | Video: Deník/Radek Cihla

A i když je právě narozené mládě sourozencem malé Mobi, jedná se také o jejího prastrýce nebo pratetu. Oba mají sice stejného otce, samce Kisumu, Mobi je ale také vnučkou legendární Moji, která je zároveň sestrou čerstvě narozeného mláděte (mají stejnou matku Kijivu). Tento spletitý příbuzenský vztah potvrdil Deníku i sám ředitel Bobek.

Pražská zoo chová gorily nížinné šedesát let. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku.