Dvouměsíční gorilí samička Mobi se má v Zoo Praha čile k světu. Podle chovatelů má malá samička již lepší fixaci hlavy a cíleně reaguje a různé podněty. Více se protahuje a rozhlíží, zatímco její matka Duni ji vozí na svém hřbetě nebo zvedá do výšky.

„S trochou nadsázky se dá říct, že Mobi už začala vyhlížet svou sestru či bratra, jejíž nebo jehož narození očekáváme už příští měsíc,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Chovatelé na další přírůstek do gorilí rodiny už netrpělivě čekají, druhé mládě v Rezervaci Dja se narodí samici Kijivu.

Perfektní péče prvorodičky Duni

I matka malé gorilky dělá chovatelům velkou radost. „Na Duni je zkrátka vidět, že její matka Moja ji na vlastní mateřský život připravila bezvadně. Třeba když Duni malou Mobi zvedá nohama nahoru a dolů, tak neumíme poznat, kterou z nich to baví víc.“

Desetiletá Duni si, i díky mateřství, vybojovává vyšší příčky hierarchického žebříčku tlupy. Nejvíce si sice stále hraje s bezmála osmiletým samečkem Ajabuem, který také projevuje největší zájem o malou Mobi, zároveň se dominantněji vymezuje vůči ostatním samicím. Zejména Shindě.

Gorilí samice Duni s malou samičkou Mobi. | Video: Martina Šmelová a tým, Zoo Praha

„Shinda je nejdominantnější samicí a v hierarchii skupiny je tak hned pod vůdčím samcem Kisumem. Duni ji ale najednou přestává uhýbat a třeba v nedávném sporu o hnízdo na spaní se jí dokonce postavila. Duni je velmi chytrá a ví, že jakožto současná oblíbenkyně Kisuma si může takové troufalé experimenty dovolit,“ vysvětluje Vojáček s tím, že přirozená role Kisuma je takové situace s klidem vyřešit.

Gorilí mládě Mobi

close Duni o svou dceru Mobi jeví obrovský zájem a velmi často s ní cvičí. Takové protažení mláděte má podobný efekt, jako když se lidskému miminku namasíruje bříško. info Zdroj: Oliver Le Que, Zoo Praha zoom_in Duni o svou dceru Mobi jeví obrovský zájem a velmi často s ní cvičí. Takové protažení mláděte má podobný efekt, jako když se lidskému miminku namasíruje bříško.

Mobi se narodila v Zoo Praha 2. ledna letošního roku, je jí tedy přesně deset týdnů. Kolem své matky se začne batolit zhruba ve věku čtyř měsíců a první pevnou stravu (nejspíše zeleninu) začne ochutnávat ve věku asi devíti měsíců. 

Jméno Mobi znamená v překladu z kamerunského dialektu badjoué "dědička" či "pokračovatelka".