V pondělí 13. května byla na hladinu Vltavy spuštěna osmiveslice Bissona Praga Nepomuceno, kterou vytvořili čeští řezbáři, aby doplnila flotilu benátských barokních lodí typu bissona. Jednou ročně ji ale benátčané zapůjčí zpět do Prahy k oslavám svatého Jana Nepomuckého, který je také jedním z benátských patronů.

Loď byla ručně vyřezána v roce 2019 a nese na sobě několik prvků znázorňujících nejen Prahu, jako napříkl pražský erb, erb s českým lvem či dokonce erb s vyobrazením Malé strany. Příď lodě zdobí symbolicky socha světce Jana Nepomuckého.

close Spuštění gondoly Bissona Praga Nepomuceno na Vltavu. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Spuštění gondoly Bissona Praga Nepomuceno na Vltavu.

Premiéru bude mít loď na letošních Svatojánských slavnostech Navalis, které se budou konat ve středu 15. května. Oslavy započnou zdobením koní na Hradčanském náměstí, následovat bude požehnání koním i jezdcům a dále proběhne slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víte, Vojtěcha a Václava, která bude ozdobena množstvím květin a ozdob, které připomínají Jana Nepomuckého.

Odtud povede procesí na Karlův most, u kterého bude právě loď Bissona Praga Nepomuceno k vidění. Slavnosti budou opět zakonečeny koncertem na hladině řeky.

Svatojánské slavnosti Navalis. | Video: Deník/ Radek Cihla

Večerní koncert na hladině Vltavy zahájí jako již tradičně seskok pěti osvětlených parašutistů. A šestý parašutista poté proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy.

V době barokní patřila tato slavnost k největším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show.

Program Svatojánské slavnosti Navalis

14.30 Zdobení koní (Hradčanské náměstí)
16.30 Žehnání koním a jezdcům (Hradčanské náměstí)
17.30 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava
19.00 Svatojánské procesí na Karlův most
19.45 Regata benátských lodí Vela al Terzo, plavba otužilců, seskok parašutistů (Karlův most)
20.00 Pobožnost před kostelem sv. Františka (Křižovnické nám.)
20.30 Koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem