Zkuste si dnes tipnout o jaké místo na fotografiích se jedná! Rozluštění tohoto kvízu přineseme spolu s další fotografickou hádankou v pondělí. Zároveň vám prozradíme i několik zajímavostí spojených s místem, které jste měli poznat.

Vydejte se s námi na místa hodně známá, ale třeba i netradiční, která jste cestou po hlavním městě míjeli bez povšimnutí nebo jste na nich nikdy nebyli.

Kvízový seriál vychází každé pondělí a čtvrtek. Ověřte si s námi jak dobře znáte Prahu.

Řešení minulého kvízu

V minulém kvízu jste měli poznat kostel svatého Pankráce na pražském Pankráci. Jednou z nejstarších nemovitých kulturních památek Městské části Praha 4 a stojí v místě menšího parku při ulici Na Pankráci.

V místě dnešního kostela býval v 11. století hřbitov, kde stávala románská rotunda. Ta byla později přestavěna na gotický kostel. Ten byl však v době husitských válek, v listopadu roku 1420 poškozen v souvislosti s bitvou u Vyšehradu. 

Další škody utrpěl za třicetileté války, roku 1648, kdy jej poničila císařská či švédská střelba při švédském obléhání Prahy. Z této doby jsou také dělové koule, které jsou dodnes patrné ve zdi kostela. Do dnešní podoby byl postaven jezuity ke konci 17. století.

close Fotokvíz: Poznáte místo v Praze? info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Fotokvíz: Poznáte místo v Praze? Náleží k němu i samostatně stojící barokní téměř dvacet metrů vysoká zvonice. A právě tato věž ukrývá jistý poklad – jeden z nejstarších zvonů u nás, který v roce 1505 ulil významný zvonař Bartoloměj Pražský.

Jeho průměr je 120 centimetrů, vysoký je 86 centimetrů a váží 350 kilo. Plášť zvonu zdobí nápisy a reliéf zpodobňující sv. Jakuba Menšího, který ve své levé ruce drží knihu.

Další vzácnost, která se v kostele sv. Pankráce uchovala, jsou zbytky původní románské rotundy. Objeveny byly zcela náhodou, při výstavbě metra na trase C.

Tehdy se – v letech 1968 – 1970 – v souvislosti s ražbou tunelu mezi stanicemi Pražského Povstání a Vyšehrad prováděl uvnitř kostela a jeho bezprostředním okolí archeologický průzkum, který kromě zbytků rotundy odhalil i spoustu hrobů.

Dva nejstarší archeologové objevili přímo v lodi rotundy a určili, že pocházejí z 12. století.

Pro usnadnění nabízíme tyto možnosti: