Zkuste si dnes tipnout o jaké místo na fotografiích se jedná! Rozluštění tohoto kvízu přineseme spolu s další fotografickou hádankou ve čtvrtek. Zároveň vám prozradíme i několik zajímavostí spojených s místem, které jste měli poznat.

Vydejte se s námi na místa hodně známá, ale třeba i netradiční, která jste cestou po hlavním městě míjeli bez povšimnutí nebo jste na nich nikdy nebyli.

Kvízový seriál vychází každé pondělí a čtvrtek. Ověřte si s námi jak dobře znáte Prahu.

Řešení minulého kvízu

V minulém kvízu jste měli poznat Letenské sady, které jsou rozsáhlý park na levém břehu Vltavy. Letenské sady jsou druhým největším parkem na území Prahy 7. 

Fotokvíz: Poznáte místo v Praze?
Fotokvíz: Poznáte místo v Praze? Ověřte si, jak dobře znáte naši metropoli

Letenské sady jsou jedním z prvních veřejných městských parků promenádního charakteru. Park byl vybudován na hraně letenského svahu v poslední čtvrtině 19. století. Rozsáhlý park je na jihu vymezen prudkým svahem vedoucím k nábřeží Kpt. Jaroše a nábřeží Edvarda Beneše.

Pro svoji strategickou polohu sloužila Letenská pláň s přilehlými svahy od nepaměti jako shromaždiště a tábořiště vojsk. Probíhaly zde také různé oslavy, jako např. korunovace Přemysla Otakara II. v roce 1261. Od 13. století kultivovaly letenský svah vinice, vznikaly zde i místní kamenolomy. Za vlády Rudolfa II. vzniklo v roce 1582 pod letenským svahem mimořádné technické dílo, 1 km dlouhá štola zvaná Rudolfova, přivádějící vodu z Vltavy do rybníků v Královské oboře.

Fotokvíz: Poznáte místo v Praze?Fotokvíz: Poznáte místo v Praze?Zdroj: Deník/Radek CihlaDo vzhledu parku podstatně zasáhla instalace pomníku J. V. Stalina v letech 1950–55, spojená s výstavbou monumentálního schodiště a obrovského podstavce s vnitřními prostorami na prodloužené ose Pařížské třídy a Čechova mostu, podle návrhu manželů J. a V. Štursových. Stalinův pomník byl posléze odstraněn a na plošině byl v roce 1991 instalován metronom.

Letenské sady jsou využívány nejen k procházkám, rekreaci či ke společenským účelům, ale také k různým sportovním a kulturním aktivitám. V parku si najde vyžití každá věková skupina. Milovníci bruslení jistě ocení novou bruslařskou dráhu, cyklisté parkem procházející cyklostezku, rodiny s dětmi několik dětských hřišť a majitelé psů psí hřiště. Nachází se zde také několik odpočinkových míst a romantických zákoutí a návštěvníkům jsou k dispozici restaurace a rekreační louky. Z promenádní cesty na okraji svahu se otevírá řada atraktivních pohledů na Prahu.

Pro usnadnění nabízíme tyto možnosti: