Oblíbená fontána vznikla v roce 1985, když se finalizovalo centrální náměstí sídliště Ďáblice. V průběhu desetiletí ale fontána strádala a přestala fungovat, až se postupně začalo mluvit o její demolici.

close Fontána v 80. letech. info Zdroj: MČ Praha 8 zoom_in Fontána v 80. letech.

Záchrana ale přišla v roce 2022, kdy se na základě přání obyvatel sídliště podařilo městské části dosáhnout dohody na její obnově. Finančně se na ní podílely městská část Praha 8, společnost PENNY a hlavní město Praha.

Umělecké dílo se dočkalo kompletního vyčištění žulových kamenů a zabudování moderních technologií. Rekonstrukci provedla společnost Kámen Pečky, která demontovala, opravila a vyčistila původní obklad, který je zhotoven z vápnické žuly. Části, které nemohly být opraveny, byly nahrazeny novými ze stejné žuly. Navíc byla do fontány dodána kompletně nová technologie, která je i dálkově řízena. Trysky jsou nyní naprogramovány na několik variant fungování, navíc jsou podsvíceny barevnými odstíny.

„Samotný proces byl velmi složitý. Fontána byla v tak špatném stavu, že nikdo neměl odvahu se k ní aktivně přihlásit, natož přijít s vlastním plánem rekonstrukce. Museli jsme tedy zprvu začít hledat, kdo má fontánu ve svém majetku. Jakmile byly základní věci vyjasněny, mohli jsme se s partnery pustit do revitalizace. Ta měla tři etapy – opravu samotné fontány, rekonstrukci okolí včetně dodání nového mobiliáře a tvorbu záhonů s květinami,“ říká místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (TOP 09 + STAN).

Pilotní spuštění obnovené fontány na náměstí Ládví:

Pilotní spuštění obnovené fontány na náměstí Ládví | Video: Deník/Radek Cihla

Jen u oprav fontány ale nezůstalo. Její okolí se během pár měsíců proměnilo na odpočinkovou zónu s designovýmu lavičkami ze sibořského modřínu a pítkem. Kombinace původní fontány s moderními technologiemi a mobiliářem tak představuje symbolické pojítko mezi historií a současností na sídlišti Ďáblice.

Fontánu nyní Praha 8 pokřtila na památku hlavního architekta sídliště Viktora Tučka jeho jménem. Autorem fontány z 80. let je totiž zároveň jeho syn, Viktor Tuček mladší. Ten tak přišpěl k oživení náměstí vodním prvkem, s nímž se původně nepočítalo.

„Fontána je mezi lidmi velmi oblíbená, ačkoliv byla dosud z důvodu nefunkčnosti opomíjená a neměla ani oficiální název. Její pokřtění jménem architekta Viktora Tučka pomůže připomenout historii sídliště i jeho architektonické a urbanistické kvality,“ vysvětluje Hřebík.

A co bude dál?

Praha 8 chce v obnově vodních prvků a uměleckých děl na sídlišti Ďáblice nadále pokračovat. Podle místostarosty Hřebíka chce městská část postupně modernizovat sídliště, a to se zachováním jeho původních hodnot a zaměřit se i na obnovi cenných plastik.

„Již příští rok by se mohl vrátit oblíbený Žabák od Vincence Vinglera, jehož fontánka byl vyhledávaným místem pro setkávání u koupaliště Ládví. Zároveň zvažujeme možnosti návratu dalšího vodního prvku – Prameníku od sochaře Vladimíra Kýna,“ řekl Hřebík.

Viktor Tuček

Narodil se v roce 1925 v Praze. Svoji profesní dráhu začal v roce 1954 v Ústí nad Labem, kam odešel spolu s dalšími architekty projektovat výstavbu prvních panelových sídlišť v celém severočeském regionu. Kromě spolupráce na ústeckém sídlišti Skřivánek je autorem známé budovy Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, administrativní budovy Prefa a železniční polikliniky. 

close Viktor Tuček - hlavní architekt sídliště Ďáblice. info Zdroj: MČ Praha 8 zoom_in Viktor Tuček - hlavní architekt sídliště Ďáblice.

Po návratu do Prahy v roce 1966 díky těmto zkušenostem převzal vedení ateliéru, který připravoval projekt sídliště Ďáblice. Ten navázal na soutěžní návrh architektů Vlastimila Durdíka a Jiřího Novotného z roku 1963. Dále jej rozvíjeli Josef Polák, Vojtěch Šalda a Viktor Tuček, jenž se následně vedení projektu věnoval až po jeho realizaci.

Bytová výstavba na sídlišti probíhala v letech 1968 až 1975. V Ďáblicích se díky příznivým okolnostem podařilo dosáhnout v kontextu možností stavební výroby dobrého výsledku, jenž se řadí mezi nejkvalitnější sídliště v České republice. Lokalita si dodnes zachovala svůj ucelený koncept se svébytným charakterem.

Zdroj: MČ Praha 8