Rektorka Milena Králíčková slíbila, že konkrétní informace dostanou studenti filozofické fakulty během pátku 29. prosince. To se také děje – e-mailové sdělení směřuje na sedm tisíc adres – a některé ze studentů i překvapí. Po úterý 2. ledna, do kdy vedení fakulty původně vyhlásilo děkanské volno, očekávali úpravy využití jiných objektů fakulty, ale také budov dalších fakult – nejvíce zřejmě právnické a sociálních věd – a to, že část aktivit včetně zápočtů i zkoušek se může přesunout do on-line prostoru.

S ohledem na psychickou zátěž spojenou s předvánoční tragédií jsou nakonec změny razantnější. Krizový štáb univerzity v pátek rozhodl, že filozofická fakulta ruší výuku do konce zimního semestru. Nevylučuje setkání pedagogů se studenty, avšak nikoli kvůli výuce. Následující zkouškové období je označeno jako dobrovolné – což se vztahuje jak na zápočty a zkoušky během ledna a února, tak třeba na státní závěrečné zkoušky či případné atestace.

Studenti, kteří se po předvánoční tragédii necítí na jejich zvládnutí, je mohou odložit, aby jejich aktuální psychický stav nenarušoval úspěšné zvládnutí studia.Počítá se tak i s tím, že někteří studenti v zimním semestru nezískají žádné kredity, jež jsou potřebné pro další postup. Pokud se tak stane, budou si moci studium prodloužit. Vyloučena nejsou ani setkání pedagogů se studenty jinak než kvůli zkouškám. Po 8. lednu se budou moci sejít – s účastí zcela dobrovolnou – avšak ne v souvislosti s výukou. Jen k popovídání o tom, co se v budově fakulty stalo (pokud bude z obou stran zájem). Letní semestr by pak měl začít 19. února.

Společenské akce před otevřením

Již ve čtvrtek 28. prosince, přesně týden po tragické střelbě, univerzita zveřejnila na svém webu prohlášení sdělující, že hlavní budova filozofické fakulty zůstává zůstává nadále uzavřena, přičemž o přesném termínu znovuotevření bude škola informovat později. Je mimo jiné nutné zajistit opravy vnitřních prostor, které byly při masakru z 21. prosince poničeny zvláště ve čtvrtém patře. Během ledna se tam také mají uskutečnit pietní akce, jejichž termíny i podoba ještě budou upřesňovány.

Na místě dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese vzniklo pietní místo.
Vražda v Klánovicích: Tři vyšetřovací verze a prověřování 4000 držitelů zbraní

Podle zkušeností ze zahraničí nejspíš dojde rovněž na společenské události, které by měly přinést pozitivní psychologický efekt. V reakci na podobné masakry a při snahách o návrat k běžnému životu se prý osvědčilo například tematické rozsvěcování částí budovy. Vlastně se může jednat až o jakési rituální aktivity očišťující objekt od zasažení zlem, a to nejen v rovině světelné tedy vjemů zrakových, ale i těch sluchových a čichových. Koneckonců například v kostelích také zní hudba i zpěv a voní kadidlo. Pietní místo se svíčkami, květinami a vzkazy u budovy na Palachově náměstí, stejně jako druhé u Karolina na Ovocném trhu, zůstanou zachována nejméně do středy 3. ledna.

Výdej věcí má pokračovat po celý leden

Univerzita Karlova také v souvislosti s tragickou střelbou nabízí všemožnou pomoc včetně materiální, stejně jako psychologickou podporu. Vedle vlastních aktivit odkazuje také na krizovou linku policie s telefonním číslem 974 823 158. Z osobních věcí zanechaných v evakuované budově si již majitelé na výdejním místě v budově právnické fakulty vyzvedli tři čtvrtiny: zbývá zhruba 25 procent. Pokračování výdeje je ohlášeno od čtvrtka 4. ledna, avšak už jinde: v prostorách UK POINTu na adrese Celetná 13.

Pietní místa za oběti střelby v Praze.
Výdej osobních věcí z budovy univerzity, kde se střílelo, se stěhuje do Celetné

Tam si pro své věci mohou majitelky a majitelé přicházet až do konce ledna, a to vždy v úterý (od jedenácti do osmnácti hodin) a ve čtvrtek (mezi osmou a šestnáctou hodinou). Toto pracoviště také bude na svém telefonním čísle 224 491 850 od středy 3. ledna v běžné pracovní době odpovídat na dotazy týkající se výdeje. Do té doby mohou zájemci o odpovědi na otázky k osobním věcem zanechaným v budově na Palachově náměstí kontaktoval linku Ústředního krizového štábu Univerzity Karlovy s telefonním číslem 224 491 530. Pokud někdo při výdeji své věci nenašel nebo sice ano, avšak něco chybělo, má se obrátit přímo na krizovou linku policie (974 823 158).

Bezpečnostní opatření má posílit celá univerzita

Poměry na škole by se v reakci na tragickou střelbu měly měnit všeobecně. „Vedení univerzity včetně vedení jednotlivých fakult a součástí usilovně řeší otázku vhodného posílení bezpečnostních prvků,“ připomíná sdělení na webu univerzity, že se chystají nová opatření. Nebudou ale jednotná a mají se lišit nejen podle jednotlivých fakult, ale i v závislosti na konkrétních objektech.

Těch univerzita využívá bezmála dvě stovky. „Přes 190,“ upřesnila rektorka Králíčková. Už nyní jsou v pravidlech pohybu po budovách výrazné rozdíly. Jiné možnosti nabízejí moderní stavby a jiné historické budovy v centru Prahy – byť i v jejich případě někde už nyní funguje třeba otevírání vstupních dveří pomocí čipové karty.