Farmářské tržiště Kubáň a Náplavka společně doplní již otevřené tržiště Heřmaňák na Řezáčově náměstí v Praze 7, které odstartovalo sezonu a přivítalo své zákazníky již 6. ledna

Náplavka slaví patnácté narozeniny

Farmářské trhy Náplavka se letos vrací již po patnácté. Inspirace na trhy na Rašínově nábřeží přišla z Německa i Spojených států.

„Pokusy realizovat na Rašínově nábřeží trhy už v minulosti proběhly, ale zkrachovaly. Na úplném začátku váhali i farmáři, někdy jsme je museli dlouho přesvědčovat. My jsme ale našemu konceptu pevně věřili. V nákupních řetězcích tehdy chyběly kvalitní a čerstvé potraviny a biopotraviny z české produkce. A naopak čeští malí výrobci a farmáři se tenkrát potýkali s nezájmem a s nedostatkem možností odbytu. Náplavku jsme si vybrali kvůli tomu, že umožňuje farmářům přistavit i chladicí auto, což je velmi důležité pro čerstvé potraviny, pro zeleninu a bylinky. Tato možnost dělá z Náplavky skvělý farmářský trh, kde lze nakoupit v sezoně skutečně nejčerstvější potraviny a zeleninu,“ zavzpomínal Jiří Sedláček, předseda spolku Archetyp, který farmářský trh Náplavka založil a provozuje.

Na trzích na náplavce naleznete pravidelně 90 až 100 stánků, které každou sobotu od února do prosince mezi 8. a 14. hodinou nabízejí farmářské produkty. „Na prvním trhu letošního roku nebudou chybět poctivě a ručně dělané salámy a klobásky, řemeslné paštiky a nakládané maso. Pokud nebude mrznout, tak budou k dostání i čerstvé ryby. Ke koupi bude i slané a sladké pečivo, koření a mnoho dalších dobrot a pochutin,“ popsal Sedláček.

V letošním roce je pro návštěvníky připravena řada tématických akcí. Na 18. května si organizátoři připravili tradiční jarní akci Růžový máj - slavnost růžových vín a klaretů, 14. a 15. června proběhne Pivo na Náplavce – festival malých a mini českých pivovarů a v polovině listopadu se můžete těsit Svatomartinské slavnosti.

Tržiště Náplavka je otevřené každou sobotu od 8 do 14 hodin.

Farmářské tržiště Kubáň

Na Kubánském náměstí v Praze 10 se trhy konají již od roku 2010. První trh letošní konající se 3. ledna bude zahájen sousedským opekání špekáčků na otevřeném ohni. Opekací dráty si bude možné na místě zapůjčit.

close Sousedské opekání buřtů na farmářských trzách. info Zdroj: Archetyp zoom_in Sousedské opekání buřtů na farmářských trzích.

Na Kubáni bude k dostání čerstvé mléko, jogurty, uzeniny, maso, na místě budou pekaři, rybí gril a mnoho dalšího. 10. února se mohou návštěvníci trhů těšit na zabijačkové hody.

„Od konce března se k sobotním trhům přidají ještě dva všední dny – úterý a čtvrtek. Trhy probíhají od 8 do 14 hodin,“ popsal Jiří Sedláček.

Tržiště Kubáň je od února otevřen jen v soboty. Od 21. března bude již záhajen plný provoz, tj. každé úterý (8-16h), čtvrtek (8-16h) a sobotu (8 - 14h). Provoz trhu končí před Štědrým dnem.

Heřmaňák šetří přírodu

Farmářský trh Heřmaňák se může pyšnit titulem prvního částečně bezobalového farmářského trhu v Česku. Na Řezáčově náměstí v Praze 7 se trhy konají od 9. září roku 2017.

Vedle bohatého výběru farmářských potravin nabízí trh i možnost nákupu květin a za příznivého počasí se zde konají dílny pro děti i rodiče.

„Heřmaňák nemá oficiálně zimní přestávku, často jsou teploty nad nulou i v lednu, řídíme se proto počasím. Trh to není velký, ale má kouzelnou atmosféru a zakládá si na kvalitě všech účastníků: najdete tu i biofarmy," řekla Šárka Sedláčková, organizátorka farmářského trhu Heřmaňák.

Narozdíl od trhů v centru města je Heřmaňák útulným trhem pro místní, kde se snaží šetřit přírodu a jsou zde vítány i vlastní obaly a krabičky. Návštěvníci mohou přinést i vajíčkové skořápky nebo suché pečivo pro farmy se slepicemi ve volném chovu.

close Zabijačkové hody a farmářských trzích. info Zdroj: Archetyp zoom_in Zabijačkové hody a farmářských trzích. V sobotu 27. ledna je na trzích v plánu sousedské opékání buřtů. V sobotu 17. února pak proběhne akce ZAB Heřmaňák – zabijačkové hody od řeznictví Kvardových.

Farmářské tržiště Heřmaňák je otevřené od února do prosince včetně, každou sobotu od 8:30 – 13:30 (kromě posledních sobot v březnu, dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu, září a říjnu).