Práce na opravách začaly na podzim roku 2021 a podle původních předpokladů měly skončit loni v létě. Jenže rekonstrukce se protáhla až do letošního podzimu. A to ještě zbývají drobnější dokončovací práce. Až po nich bude budova zkolaudována.

Fantova budova na pražském hlavním nádraží.
Správa železnic vypsala tendr na obnovu historických sálů Fantovy budovy

Projekt rekonstrukce zahrnoval opravu a zrestaurování Fantova sálu, Sloupového sálu, chodby, kavárny a VIP salonku podle původního Fantova návrhu. Stavbaři eskalátorem propojili historické sály se severním podchodem.

Dvoupatrové Foyer Café bude sloužit jako kavárna přístupná z centrální části stanice a z 1. nástupiště. Půjde o vstupní foyer do sálů Fantovy budovy, kde budou i recepce, šatna a toalety.

Podle ministra dopravy Martina Kupky, který se zúčastnil slavnostního otevření, je Fantova budova největší secesní památkou v zemi. „Secesní interiéry pod rukama stavbařů a restaurátorů opět rozkvetly a vrátil se jim původní lesk. Už v neděli se zrekonstruované prostory otevřou pro veřejnost. Vše se bude odehrávat v předvánoční atmosféře. Připraven je ozdobený vánoční stromek, u kterého budou znít naživo koledy,“ uvedl Kupka na síti X.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Fantova budova vznikla v letech 1901 až 1909. Původně sloužila jako odbavovací prostor v rámci hlavního nádraží. To platilo až do roku 1977.