Do konce roku 2025 mají být hotovy nové budovy, které dětskou onkologii vlastně obklopí – a se zahájením provozu se počítá od července 2026. Poklepat na základní kámen přijel v úterý 10. října i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Nezastírá, že jde o stavbu celorepublikového významu.

Dostupnost nejmodernější léčby

Přednosta Onkologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáš Büchler Deníku řekl, že na rozšiřování týmu pomýšlí už nyní, aby noví lékaři měli čas projít i jinými pracovišti a získat širší praxi. Současně se usmál, když přišla řeč na stesky nad nedostatkem doktorů. To on nezná; zájemce dokonce musí odmítat, a to i velmi kvalitní uchazeče. Největší výzvou bude podle slov ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka posílení lékárny: o farmaceutické laboranty je skutečně velká nouze.

Zdroj: Milan Holakovský

Nové onkocentrum pro dospělé pacienty za 4,5 miliardy korun, jehož vznik umožní více než 3,7 miliardy z prostředků Evropské unie, se má zaměřit na komplexní onkologickou péči: diagnostiku, léčbu chemoterapií a radioterapií, ale i chirurgickou – a rovněž na prevenci; stranou ale nemá zůstávat ani podpůrná péče jako třeba fyzioterapie nebo psychologická pomoc. Sloužit bude nejen pacientům z metropole a středočeského regionu, ale z celých Čech (na Moravě už obdobné centrum funguje v brněnském Masarykově onkologickém ústavu). Bude také spolupracovat s komplexními centry onkologické péče působícími ve všech krajích kromě Středočeského.

Přední odborníci a špičkové přístroje v kombinaci s nejnovějšími klinickými poznatky zde mají umožňovat rozvoj péče, která se označuje jako personalizovaná a precizní onkologie. Jedná se o individuální „léčbu na míru“ upravenou podle konkrétních nádorů včetně jejich molekulárních charakteristik a podle potřeb jednotlivých nemocných i s přihlédnutím k jejich genové výbavě. Důležitá je rovněž možností zapojení pacientů do klinických studií.

Právě v tom je podle Büchlerových slov je hlavní odlišnost od komplexních onkologických center v krajích. „Je snaha, aby pacienti ze všech koutů České republiky měli nárok na nejkvalitnější péči. Odlišnost v tom, co poskytují specializovaná národní onkologická centra, jaké bude v Motole, není v tom, že chemoterapie je nějakým způsobem kvalitnější než chemoterapie, kterou pacient dostane někde jinde, ale spíše v dostupnosti klinických studií a v dostupnosti expertizy pro vzácné typy nádorů,“ vysvětlil přednosta onkologické kliniky, v čem spočívá hlavní přidaná hodnota. S dodatkem, že na jeho tým se už dnes obracejí pacienti s žádostmi o konzultace ke své léčbě: denně to bývá několik telefonátů nebo e-mailů.

Nabídnout péči na jednom místě

Vedle nejméně šedesáti lůžek (s očekávanou roční kapacitou 8,5 tisíce jednodenních hospitalizací a kolem 1,2 tisíce pacientů ve vícedenní péči) má nové onkologické centrum nabídnout také 22 ambulancí. Snažit se o uzdravení s návratem do běžného života se zde budou pacienti s rozmanitými zhoubnými nádory: mozku, hlavy a krku, prsu, plic, zažívacího a močového ústrojí, gynekologické oblasti – ale i s nádory kůže nebo pojivové tkáně.

Náhrada srdeční chlopně miniinvazivní metodou TAVI šetrnou k pacientům v Nemocnici na Homolce.
Po operaci srdce odjet domů taxíkem? Vpich do třísla dokáže změnit život

Mnohdy je problém v tom, že předtím, než léčba onkologických pacientů začne, je jejich léčba roztříštěná; rozdělená mezi různé odborníky, řekl Deníku profesor Büchler. „Pacienti často dostanou doporučení: najdete si svého onkologa, najděte si svého urologa. Vůči pacientovi to nefér – a my právě tohle chceme změnit, aby péče byla integrovaná a o pacienta v nelehké situaci bylo postaráno dobře,“ konstatoval. Zdejší ambulance tedy budou sloužit nejen onkologii, ale i pro další obory jako jsou chirurgie, gynekologie, urologie či ORL

Dobře postaráno prý bude i o parkování

Vedle samotných zdravotnických pracovišť a špičkových léčebných technologií budou nové budovy zahrnovat i řadu prvků usnadňujících provoz. Jestliže Deník upozornil na očekávané počty pacientů plus množství ambulancí s potřebou zajistit parkování, ředitel Ludvík ujišťuje, že i na to se myslelo. „Pod tím vznikne obrovská podzemní struktura, kde bude 200 parkovacích míst,“ konstatoval.

Operace. Ilustrační foto.
Na sedmou ráno do špitálu, domů další den odpoledne. Lékaři popisují přesčasy

Upozornil současně na chystané propojení s hlavní „modrou“ budovou motolské nemocnice, což usnadní příchod pacientů přijíždějících metrem. V budoucnu by sem měla jezdit i tramvaj. Pro samotný chod zdejších pracovišť je také důležité napojení na automatické podzemní zásobování či třeba připojení na systém shozů špinavého prádla. Za velkou výhodu označil Ludvík provázanost s motolskou nemocnicí – mimo jiné s upozorněním na tamní operativu – a blízkost Homolky s jejími zobrazovacími metodami.