Po finále Evropské konferenční ligy na stadionu v Edenu v pražských Vršovicích začali britští fanoušci proudit do okolí Staroměstského náměstí. V centru Prahy přitom už byly tisíce Britů, kteří neměli na zápas lístky, a sledovali tedy televizní přenos v restauracích.

Střety se podle tisku rozhořely na náměstí poté, co se policisté pokusili slavícím fanouškům zabavit světlici. Příznivci West Hamu je totiž následně zasypali lahvemi a petardami. Podle jednoho ze svědků byli přitom v početní převaze. Policisté nakonec použili pepřový sprej, uvádí britská média.

Fanoušci Florentiny napadli příznivce West Hamu v Rytířské ulici.
Italští fanoušci napadli v centru příznivce West Hamu. Policie zadržela 16 lidí

Mluvčí pražské policie Jan Rybanský uvedl, že kolem dnešních 01:00 zasahovala policie proti anglickému fanouškovi, který na Staroměstském náměstí neoprávněně používal pyrotechniku. Policisté muže zajistili kvůli možnému přestupku. 

Už ve středu odpoledne policisté zasahovali v centru Prahy poté, co příznivci Fiorentiny v baru v Rytířské ulici napadli fanoušky West Hamu a tři zranili. Policie zadržela 16 lidí. Pohyb a chování fotbalových fanoušků v metropoli policie monitorovala už několik dní před utkáním.

Chování některých fanoušků kritizoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Na počty zadržených výtržníků \'vyhráli\' včera (ve středu) Italové. Chování fanoušků, jakého jsme byli na některých místech Prahy svědky, ale vždycky bude prohrou sportu. Nesdílím názor některých ultras, že \'chlast a rvačky k fotbalu patří\'," uvedl ministr na twitteru.

Pořadatelům zápasu i české policii dnes poděkoval britský velvyslanec v ČR Matt Field za vynikající organizaci. "Mrzí mě, že se neukázněná menšina fanoušků k Praze nechovala s úctou, kterou si město zaslouží," napsal diplomat na sociální síti.

Policie zadržela 23 fotbalových fanoušků, tři zůstávají v celách

Policie v souvislosti se středečním finálovým zápasem Evropské konferenční ligy zadržela 23 fanoušků. Tři jsou stále v policejních celách. Jeden z nich je podezřelý z trestného činu násilí proti úřední osobě a další dva z výtržnictví. ČTK to ve čtvrtek 8. června řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Ostatní zadržení fanoušci museli kvůli přestupku zaplatit pokutu a byli propuštěni.

Zdroj: Hooligans.cz

Muž, který napadl policistu, byl obviněný pro trestný čin násilí proti úřední osobě a je stíhán na svobodě. "Pokud bude odsouzen hrozí mu v tomto případě až šestiletý trest odnětí svobody. Dalším dvěma zadrženým bylo sděleno podezření pro trestný čin výtržnictví a jejich spis byl předán SZ pro Prahu 1," doplnil Rybanský. Oba muži mohou ve vězení strávit až tři roky.

Italský a anglický fotbalový klub se ve středu 7. června utkaly ve finále Evropské konferenční ligy na stadionu v Edenu, trofej získal po výhře 2:1 West Ham United. Do Prahy kvůli zápasu podle policie dorazilo asi 35.000 fanoušků.