Největší díl z této sumy, téměř 9 a půl miliardy, má směřovat do rozvoje veřejných prostranství (například parků), školství a digitalizace. Podpora v podobné výši půjde na investice do nových tramvajových tratí a mostů, téměř tři miliardy pak na pořízení tramvají a trolejbusů i potřebné (dobíjecí) infrastruktury.

„Považuji za ‚malý zázrak‘, že se vedení Prahy v čele s primátorem podařilo vyjednat tuto částku. Původně měla být výrazně nižší. Vláda ale souhlasila s tím, že přesune 3 procenta peněz v této ‚kapitole‘ z méně rozvinutých regionů. Přibližně miliardou korun navíc stát kompenzuje metropoli i navýšení její spoluúčasti,“ uvedl Karel Andrle. Kvůli nadprůměrnému bohatství Prahy totiž v oblasti „strukturálních fondů“ vzroste finanční spoluúčast města na projektech ze současných padesáti na šedesát procent.

Výstavba v Praze. Ilustrační foto.
Nové byty na obzoru. Družstevní výstavba s účastí města začne na Radlické

V končícím programovém období 2014 až 2020, v němž ale financování projektů „dobíhá“ až do konce roku 2023, může pražský magistrát vyčerpat v Operačním programu Praha – pól růstu přes 10 miliard. Program dosud podpořil přes 1600 z asi 2300 žádostí o podporu a je momentálně vyčerpaný z téměř tří čtvrtin.

Praha - pól růstu

Praha – pól růstu je rozdělený na čtyři základní oblasti, kterými jsou výzkum a inovace, udržitelná mobilita a energetické úspory, sociální začleňování, vzdělávání a podpora zaměstnanosti. Konkrétní využití dotací je velmi různorodé. Dosáhla na ně třeba nezisková organizace budující komunitní zahradu, 324 milionů korun využilo město na právě dokončovanou stavbu P+R parkoviště na Černém Mostě pro 850 vozidel. Peníze z programu zaplatily dostavby školek nebo modernizace stanic metra, profitovaly z nich tři stovky firem v rámci výhodných úvěrů Covid Praha.

„Z evropských dotací budeme platit i výměnu třetiny z více než tisíce městských naftových autobusů za vozidla na elektrický pohon, která začne už na přelomu tohoto a příštího roku,“ upozornil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ilustrační foto
Nájemních bytů v Praze rychle ubývá. Mohou za to vysoké ceny bytů i zájem

Česko může v začínajícím programovém období získat od EU až 180 miliard korun v rámci podpory „postcovidových ekonomik“. Přes čtyřicet procent z těchto prostředků se přitom vláda zavázala nasměrovat do „klimaticky šetrných projektů“. Podle Hřiba nemusí být částky dosud vyjednané s vládou finální.