I když jim to přinese pár korun, které pak získají za výkup zařízení předaných recyklaci, kvůli penězům to nedělají. Deníku to řekl velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Třebotov z Prahy-západ Libor Jaroušek. „My jsme se přihlásili, aby lidé měli kam dát zadarmo elektroodpad – a měli to bez starostí,“ vysvětlil.

Především pomáhat lidem

Hovoří o zapojení sboru do kampaně Recyklujte s hasiči, což členové sboru vnímají skutečně jako službu a pomoc spoluobčanům. Moc peněz to totiž nevynese. Ještě tak velké spotřebiče – ale třeba staré televize se prý podle ceníku vykupují za korunu. „To je úsměvné, když vezmete v úvahu, že musíme přijet, televizi vyzvednout, naložit a odvézt,“ připomněl, že počítat s touto činnosti pro zisk se nedá.

O významném finančním přínosu nelze hovořit ani v souvislosti s tím, že právě Třebotovští získali peněžní prémii při losování v rámci hasičské Recykloligy. Dostali tisícovku, kterou zatím neutratili; nechávají si ji na účtu. Může se totiž hodit každá koruna, když nyní sbor čeká, jestli mu bude přidělena dotace na nákup nové cisterny. Ta by nahradila nynější zásahový vůz starý 25 let.

„Pokud to vyjde, budeme rádi, že se posuneme zase dál – a pokud ne, což nijak neovlivníme, ještě vydržíme. Vždyť současné auto nemáme dlouho: dva roky; předtím jsme měli klasický trambus,“ připomněl Jaroušek.

Sběr elektroodpadu chystají třebotovští hasiči na duben, týden nato bude následovat odvoz velkoobjemového odpadu. Lidem tak mohou pomoci při jarním gruntování v domácnostech. „Děláme to hlavně pro lidi, kteří se zbaví odpadu,“ konstatoval velitel třebotovské jednotky. „A my za to přece jen dostaneme nějakou korunu,“ poznamenal.

Podobně zapojení do sběru elektroodpadu vnímá starosta Sboru dobrovolných hasičů Klínec taktéž z Prahy-západ Herbert Rájek. „Když to vezmu z vlastní zkušenosti, po okolí a ve škarpách se nám neválí žádný elektroodpad – a ty odměny jsou opravdu příjemný bonus a motivace,“ hodnotí Rájek. „Ten, kdo už na třídění a sběru spolupracuje, tak určitě nepřestane,“ míní. Mimochodem: zrovna v sobotu 25. března klínecký sbor pořádá sběr železného šrotu. U své zbrojnice – ale pokud někdo potřebuje pomoc s odvozem, místní hasiči slibují, že není problém se přihlásit.

Velké spotřebiče i drobnosti

Oba sbory se již v minulosti zapojily do sběrové akce Recyklujte s hasiči, jejíž nový ročník startuje už začátkem dubna. Zatím je registrováno 1719 dobrovolných hasičských sborů, připomněla za organizátory Jana Čechová. „Od roku 2011, kdy kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin poprvé tento projekt vyhlásil, se podařilo vybrat již přes 915 tisíc kusů elektra: 35 tisíc tun,“ konstatovala. Nejčastěji šlo o pračky, myčky, ledničky, sporáky – ale mnohdy i o malé spotřebiče: mixéry, varné konvice…

I Čechová připomíná, že lidé ve městech a obcích si tyto sběrové akce velmi pochvalují – nepotřebné elektropřístroje mohou díky hasičům odevzdat k recyklaci snadno a zdarma. „Za vybrané elektro dostávají dobrovolní hasiči navíc od Elektrowinu finanční odměnu. Sbory si z nich přispívají na nákup vybavení, provozní náklady, ale často i na místní sportovní, společenské či spolkové akce – nebo například na vybudování dětského hřiště,“ zdůraznila Čechová přínos.

Každý sbor, který během aktuálního ročníku zorganizuje sběr a objedná svoz elektroodpadu, získá navíc los pro zapojení do Recykloligy. Během roku se pak několikrát losují finanční výhry. Právě tak přišli Třebotovští ke zmiňované tisícovce; může však dojít i na vyšší částky.

Sběr elektroodpadu jednotlivé sbory organizují různě. V některých obcích mají lidé možnost odevzdávat přístroje, které dosloužily, celoročně. Jinde se konají jednorázové akce, kdy lidé elektro přinesou či přivezou na vybrané místo nebo si ho hasiči sami vyzvednou. „To oceňují především obyvatelé obcí, které nemají sběrný dvůr,“ upozornila Čechová.

Loňskou novinkou se pak stala výzva zaměřená především na mladé hasiče s heslem „Máš nový mobil? Leží ti doma starý?“. V jejím rámci se podařilo vybrat 2277 telefonů, z nichž byly při recyklaci získány cenné suroviny, které budou znovu sloužit. „Výtěžek půjde na podporu činnosti úseku mládeže,“ uvedla k tomu starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Monika Němečková, která je současně jedním z tahounů dění u hasičů v Pískové Lhotě na Nymbursku.