Složení dozorčích rad mění pražští radní v pozici valné hromady společnosti. V Praze vládne koalice Spolu, Pirátů a STAN. Radní v pondělí 6. března vyměnili část dozorčí rady dopravního podniku (DPP).

"Platí dohoda, kterou máme, že v každé té akciové společnosti bude vždy alespoň jeden zástupce opozice," řekl Portlík. Opoziční zastupitelé, mezi nimi tehdy i občanští demokraté, si v uplynulých letech stěžovali na to, že v městských firmách zastoupení neměli.

V každé dozorčí radě bude pro opozici vyčleněno vždy jedno místo a je na dohodě opozičních stran, která jej obsadí.

"My jsme to nechali na dohodě mezi nimi. Pro své gesční firmy, konkrétně Technickou správu komunikací (TSK), stále ještě nemám výsledek dohody," řekl Hřib. Výjimkou je DPP, kde mají zástupce opoziční ANO a Praha Sobě.

Jak bude složení rad ve firmách vypadat, bude záležet na radních.

"Postupně, jakmile budou učiněny všechny nezbytné náležitosti, tak materiál přihlásí na radu a ten bude odhlasován v rámci valné hromady té či oné společnosti," řekl Hřib. Podle jeho slov to ale neznamená, že se bude měnit kompletně složení rad, kdy například Piráti podle něj některé již zvolené zástupce ve funkcích ponechají. Odměny v dozorčích radách pak budou nikoliv fixní měsíční jako dosud, ale budou vázány na odvedenou práci.

Hlavní město je vlastníkem řady firem, které se zabývají mezi jiným například veřejnou dopravou, osvětlením, infrastrukturou nebo rozvojem IT. Největší městskou firmou je DPP, který zaměstnává asi 11.000 lidí. Na chod podniku dává peníze Praha prostřednictvím takzvaných kompenzací.