V létě se většina rodin vydává na dovolené, domácí mazlíčky si však mohou vzít s sebou jen zřídka. Variant, kde je nechat, mají majitelé hned několik. Jednou z nich je individuální placené hlídání v domácím prostředí.

„Vždy hlídáme jen jednoho psa nebo dva od jednoho majitele. Hlídání je tedy třeba objednávat s větším předstihem. Na vytížené termíny, jako jsou prázdniny a svátky, i měsíce dopředu,“ vysvětluje Aneta Baklová z Hlídání mazlíčků Petland.

Individuální péče o psa spočívá v pravidelném režimu, hraní, venčení, krmení a případně i výcviku, pokud to majitel požaduje.

„Nabízíme také masáže psů nebo Dornovu metodu (rehabilitační metoda, která pomáhá při bolestech pohybového aparátu zvířete, pozn. red.) a poradenství s problémovým chováním. Psi s námi dokonce spí v posteli, když jsou na to z domova zvyklí. Pokud mají psi nějaké další speciální potřeby, není problém zajistit je. Psi jsou ubytováni u nás nebo trávíme čas v jejich domácím prostředí,“ dodává Baklová. Petland sídlí na pražském Vyšehradě a cena služby se pohybuje od 800 korun za den včetně noci.

Na hlídání s očkováním a čipem

Na rozdíl od Petlandu, který sídlí téměř v centru metropole, je většina psích hotelů umístěna na okraji Prahy. I tam je nezbytné rezervovat místa v předstihu.

„Je to různé, ale většinou je třeba místo pro pejska rezervovat alespoň čtrnáct dní předem. Kontrolujeme, jestli je pes očkovaný, a na vyžádání posíláme majiteli fotky psa během hlídání. Jinak dáváme fotky na instagram,“ říká Markéta ze Školky pro pejsky, která sídlí v Písnici. Cena v psím hotelu se pohybuje od 800 korun za den a noc a zahrnuje soukromý pokoj nebo společnou místnost s ostatními psy přímo v domě.

Pokud je nutná cesta na veterinární kliniku, konzultují dočasní hlídači případ s majiteli. Cenu ošetření jim potom většinou naúčtují. „Setkáváme se maximálně s průjmem v prvních dnech hlídání nebo se zatrženým drápkem a s tím jsme schopny si poradit samy. Pokud by byla potřeba návštěva veteriny, po domluvě s majitelem tam zajdeme a od majitele psa si pak necháme proplatit účet a cestu,“ upřesňuje Baklová.

Na co si dát pozor

Podle odborníků si musí dát majitelé při svěřování psa do cizích rukou pozor hned na několik věcí. Kromě ověření, že má hlídací služba pojištění a vyžaduje očkování zvířat, je dobré zaměřit se i na prostředí. Psí hotel nebo hlídací službu by měli majitelé navštívit ještě před předáním psa a sledovat nejen čistotu prostoru, ale i spokojenost aktuálně hlídaných zvířat.

Přehled pražských hotelů a hlídacích služeb (výběr redakce)

Petland
umístění: Praha 4 – Vyšehrad
cena od 800 korun
(hlídání psů, ale i koček, hlodavců, králíků, plazů a malých opeřenců)

Školka pro pejska, společnost For Dogs
umístění: Praha 4 – Písnice
cena od 800 korun

Pětka, psí hotel a školka
umístění: Praha – Horní Počernice
cena od 600 korun