Pořadatelé trhů soutěž vyhlásili na začátku srpnu, dostali v ní 30 tipů. Žádný ze stromů ale neodpovídal představám společnosti a vyhlášeným podmínkám. „Za všechny tipy na stromy moc děkujeme, bohužel však mezi nimi není smrk, který bychom mohli použít jako symbol letošních Vánoc v Praze,“ poznamenal provozní ředitel Taika Petr Hozák. Stromy byly podle něj většinou malé nebo rostou na pozemku, kam se nedostane potřebná technika.

Podmínky nové soutěže jsou stejné jako předchozí. Přihlásit se do ní může každý, kdo má vhodný strom na svém pozemku a potřebuje se ho šetrně zbavit, nebo o podobném stromu ví. Vítěz dostane 10.000 korun. Nabídky mohou lidé firmě zasílat do 14. října.

Smrk, který pořadatelé hledají, by měl mít bezchybný vzhled a měl by být vysoký asi 23 až 25 metrů. Musí být dobře dostupný pro těžkou techniku, která jej po pokácení nepoškozený naloží na tahač s návěsem. Podmínkou také je, aby byl zdravý. Bezpečnostní hledisko se v Praze stalo citlivou věcí po neštěstí v roce 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk za vichřice zřítil. Zranil pět lidí, z toho britského turistu vážně. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Loni Staroměstské náměstí zdobil osmdesátiletý smrk z brdských lesů, v soutěži zvítězil mezi pětadvaceti konkurenty. Pocházel z obce Zaječov ze soukromého pozemku, jeho majitelka jej potřebovala odstranit.

Letošní trhy začínají 26. listopadu a potrvají do 1. ledna. Vánoční strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu.