Většina z žáků si dala jako nejvíce prioritní školu, kterou skutečně chtějí studovat. Dříve tomu tak často nebylo, protože uchazeči více volili strategii, aby se dostali aspoň na nějakou střední školu.

"Tohle je úplně první rok, kdy můžeme říci, že skutečně první volba byla poctivá první volba," vysvětlil krajský radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN).

Prezident se žáků například ptal, jestli měli před podáním přihlášek dostatek informací ohledně systému i možností, jestli je elektronický systém skutečně jednodušší a také, o jaké obory mají nejvíce zájem a podle čeho se při výběru rozhodovali.

Záznam debaty Deníku s prezidentem Petrem Pavlem na Kladně

Prezident Petr Pavel mluvil v Kladně s občany. Řeč byla o Ukrajině, jeho dětství, tamním nádraží, fake news, eutanázii i prezidentských milostech. Podívejte se na záznam. | Video: Deník

"Asi nejhorší bylo hledání těch škol," uvedl při besedě jeden ze studentů. Přihlašování bylo podle něj "v pohodě". Další studenti a studentky zmínili, že se při výběru řídili například zkušenostmi kamarádů, bodovou hranicí pro přijetí, prezentací škol na internetu, využili služby školní psycholožky.

Největší zájem žáci zmiňovali u obchodních akademií a ekonomických lyceí, u gymnázií se někteří obávají přetlaku uchazečů. Zazněly ale také obory jako policejní akademie nebo technologie potravin. Naopak jediná studentka se hlásila v případě zdravotnické školy.

Budova ZŠ Amos získala prestižní architektonické ocenění Grand Prix architektů v kategorii šetrných budov, jde o energeticky pasivní stavbu z roku 2019. Získala též hlavní cenu v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2020. Pavel dnes navštívil i třídy prvňáků a prohlédl si další prostory včetně jídelny, kde hovořil se žáky.

Prezident svou dvoudenní návštěvu Středočeského kraje dnes uzavře. Prohlédne si například ještě výrobu ve sklárnách Kavalierglass v Sázavě na Benešovsku a v Kersku na Nymbursku si projde naučnou stezku spisovatele Bohumila Hrabala.

Prezident Petr Pavel při debatě Deníku:

Prezident Petr Pavel reaguje na vzkazy obyvatel Kladna. | Video: Deník