Před Strakovou akademií, která je sídlem vlády, začal 17. listopadu držet hladovku ředitel Knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád, protestující proti výši starobního důchodu vyplácenému českým státem někdejšímu odpůrci komunistického režimu, jenž významnou část produktivního života strávil v Austrálii – a požadující odstoupení ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky (KDU-ČSL). Následujícího dne se k němu připojil John Bok; další významná osobnost někdejšího disentu a zakládající člen spolku Šalamoun.

Oba svůj protest ukončili 26. listopadu. Sice se Jurečkova odstoupení nebo odvolání nedočkali, ale naplnil se jejich jiný požadavek: vláda zrušila usnesení, jímž se přihlásila k odkazu Charty 77. A ministr Jurečka oznámil, že zařídí, aby disidentům byly vypláceny důchody v průměrné výši. I když jim v Československu či České republice chybějí potřebné odpracované roky a dostávají penzi ze zemí, v nichž dlouhodobě pobývali.

Hladovka před Úřadem vlády.
Někdejší disident drží hladovku. Chce upozornit na důchody odpůrců komunismu

Nebyla to však tečka za příběhem. Gruntorát s Bokem dostali přípis od odboru dopravy Prahy 1. že porušili zákon o pozemních komunikacích. Tím, že bez souhlasu silničního správního úřadu postavili stanový přístřešek jako ochranu před nepřízní počasí – a s tím souvisí neoprávněný zábor o výměře čtyři metry čtvereční.

Předseda výboru Spolku Šalamoun Václav Peričevič se v té souvislosti ohrazuje: není to pravda – přístřešek přinesli a stavěli úplně jiní lidé: nebyl to ani Gruntorád ani Bok. Navzdory tomu míní, že nešlo o protiprávní čin, který by byl „společensky škodlivý“. „Pánové John Bok a Jiří Gruntorád totiž před Úřadem vlády ČR vykonávali ústavně zaručené právo na svobodu projevu a svobodu shromažďovací,“ konstatoval. Snahu trestat bývalé disidenty vnímá Peričevič jako absurditu. „Vítejte v právním státě,“ poznamenal.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Mluvčí Šnejdarová Deníku sdělila, že úředníci městské části nemohli postupovat jinak. Dostali upozornění od policie, konkrétně z místního oddělení Vlašská – a věc museli řešit. „Pánové [Gruntorád a Bok] spolupracovali s policií i s Úřadem vlády ČR,“ připustila Šnejdarová. Zdůraznila, že výsledkem nebylo uložení pokuty, ale napomenutí – což je ten nejmírnější možný přístup. „Nepovolený zábor na chodníku ale měli,“ konstatovala mluvčí. S dodatkem, že napomenutí, k němuž kolega přistoupil, je tím nejmírnějším možným trestem. „Pokutu ti muži nedostali – a nedostanou,“ ujistila Deník Šnejdarová.