Betlémy jsou většinou umístěny v zasklených a osvětlených skříňkách. Některé jsou původně mechanické, s hracími strojky, ze dřeva, sádry, porcelánu, hlíny, papíru, perníku a různých přírodních materiálů a byly v roce 2000 prohlášeny ministerstvem kultury kulturní památkou České republiky.

„U původně mechanických betlémů najdete v některé betlémské scéně i více jak sto dřevěných malovaných oveček a daráčků, kteří symbolizují tehdejší život a práci na venkově. Některé betlémské scény obsahují i ukázku hornické činnosti v podzemí při dobývání nerostných surovin. Etnograficky se většina dá zařadit do hornických oblastí jako Příbram, Jáchymov, Ostrava či Kladno,“ uvedli organizátoři.

Raritou celé výstavy je příbramský betlém s figurkami z chlebového těsta pocházející z 2. poloviny 19. století. Chlebová hmota byla vytlačována do forem a hotové figurky byly následně malovány a prodávány na vánočních trzích.

Těchto betlémových figurek se dochovalo naprosté minimum, jelikož základní příměsí hmoty bylo chlebové těsto, takže si na nich každoročně pochutnávaly myši. Proto bylo pravidlem, že se tyto figurky před Vánoci pravidelně dokupovaly za velmi nízké ceny, jelikož výroba byla rychlá, levná a jednoduchá oproti figurkám dřevěným.