Podobně jako většina metropolí ve světě, i Praha bojuje s problémy spojenými s výskytem potkanů a dalších hlodavců v kanalizacích. Proto začala od úterý 2. dubna celoplošná deratizace stokové sítě v režii Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Akce potrvá sedm měsíců až do konce října.

Podle tiskového mluvčího Tomáše Mrázka začíná společnost v centru města na Hradčanech, Malé Straně, v okolí I. P. Pavlova či na Ohradě nebo Pražačce. Práce v jednotlivých částech potrvají vždy jeden týden.

Následovat budou další odsouhlasené lokality jako Břevnov, Letná, Bohnice nebo Hlubočepy. Jejich přesný výpis je možné sledovat i s konkrétními daty na webových stránkách PVK.

Vždy po jednotlivých částech deratizace - tedy na konci května, během části letních prázdnin a na konci října - se budou deratizátoři věnovat kontrole lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle požadavků pražské hygienické stanice společně s odbory životního prostředí jednotlivých městských částí.

Miliony potkanů

V pražské kanalizační síti se vyskytuje několik milionů potkanů. Podle PVK se jejich počet daří udržovat na přiměřené úrovni právě pravidelnou deratizací. „Na letošní rok máme nachystáno 13,5 tisíce kilogramů nástrah, kterými ošetříme 13,5 tisíce kanalizačních vstupů,“ řekl Mrázek.

Potkana v praze zachytila fotopast

| Video: Youtube

Kvůli zvýšenému stavebnímu ruchu se ale zvířata dostávají z kanalizací i na povrch. Mnoho potkanů se objevuje v okolí popelnic nebo v neošetřované zeleni, kam obyvatelé pohazují odpadky. Problémovými místy jsou i lokality obývané lidmi bez domova.

K hubení je použit přípravek Hubex - požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk či látku antikoagulant.

PVK zároveň upozorňuje majitele domácích mazlíčků, že nástrahy jsou ukládané výhradně do stokové síně a nikoliv na povrch, nejsou tak nebezpečné pro ostatní zvířata.