Akce pořádaná k zahájení sezony na řece Vševltavským spolkem, který sdružuje „lidi od vody“ na Vltavě a Berounce, se do metropole vrací po pauze způsobené covidovými opatřeními. Jistě bude opět lákat zejména rodiny s dětmi.

Lidi povozí potopený parník

Jedním z vrcholů nabídky se podle slov „převozníka pražského“ a předsedy spolku Zdeňka Bergmana stane přítomnost parníku Labe: poslední velké lodě na původní parní pohon, která byla v Praze provozována. Tento kolesový stroj se do hlavního města vrací po více než čtvrtstoletí.

Stavěn byl v libeňské loděnici Praga po dokončení sesterské lodě Vltava v letech 1941–1948 (zprvu pod zamýšleným názvem Moravia). Za okupace byly práce záměrně zdržovány, aby se nová loď nemohla dostat do rukou nacistů a podpořit jejich válečné úsilí – a nakonec úplně zastaveny, když po převedení firmy Českomoravská Kolben-Daněk na režim válečné výroby bylo jasné, že svého parního stroje se loď zatím nedočká. Po skončení druhé světové války pak rychlejšímu postupu prací bránil nedostatek materiálu; loděnice také plnila jiné, naléhavější úkoly.

Sloužit tak parník začal až v roce 1949. Nejprve plul na trase Praha–Štěchovice, po vybudování vodní nádrže Slapy až pod její hráz u osady Třebenice. Absolvoval však i delší štreky – například v létě roku 1969 se setkal s velkou pozorností 12denní zájezd do Magdeburku v tehdejší Německé demokratické republice. Ještě v květnu 1986 se konal speciální výlet z Prahy přes Litoměřice do Hřenska a zpět.

Krátce nato však byl parník odstaven pro závadu na kotli a další technické potíže. Dlouho čekal na rekonstrukci: stál u smíchovského břehu nedaleko železničního mostu, kde se nakonec v létě roku 1997 bez viditelné vnější příčiny potopil; příčinou bylo proreznutí trupu.

Po vyzvednutí v následujícím roce se dostal do Německa, kde po celkové opravě včetně výměny pohonu jezdil na Vezeře ve vestfálském Mindenu i na delší výlety. Nebo také neplul nikam: parník s vysokými provozními náklady nevydělával podle očekávání, a tak střídal provozovatele, dokonce byl na čas ukotven jako plovoucí restaurace a nakonec se přesunul do Brém. V této etapě loď vystřídala jména Wappen von Minden (tedy Erb Mindenu, od roku 2001) a Weserstolz (Pýcha Vezery; od 2015).

Poté, co ji před rokem koupila Labská plavební společnost, přeplula do Děčína a prošla zásadními opravami. A přejmenována byla již po třetí, když se jí vrátilo původní označení Labe. „Stálé kotviště bude mít loď na Labi, proto jsme rádi, že se nám s novým majitelem, členem Vševltavského spolku Martinem Komrskou, podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den,“ těší Bergmana.

Svezení na lodích i na voru

I parník Labe nabídne v rámci programu Dne Vltavy zájemcům svezení zadarmo. Bergman ale slibuje, že zdarma si zájemci budou moci v neděli vyzkoušet celou řadu rozmanitých lodí, které v Praze bývají k vidění na hladině řeky: jak velká výletní pravidla Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychloloď Nepomuk, tak i převozní lodě Kazi a Šemík, stejně jako pramice z půjčovny Slovanka nebo šlapadla Klubu Lávka.

S ohledem na velký zájem však nestačí přijít a nastoupit: Bergman upozorňuje, že místo na lodi si zájemci musí rezervovat předem na webové stránce vsevltavskyspolek.cz. Dorazí i Radek Šťovíček z Českého Krumlova, který zájemce sveze na voru po Čertovce.

K vodě za veslováním i pivem

Další program Dne Vltavy nabídne vedle zmiňovaného volného vstupu do Muzea Karlova mostu například výstavu unikátních fotografií Navalis v nábřežní kobce 17. Zdarma bude možné navštívit (A)VOID floating Gallery s výstavou výstava Kateřiny Komm „V tuhle chvíli jsi dítě“, návštěvníky přivítá také Muzeum pražského vodárenství.

Zavítat bude možné i do prostor Yacht Clubu CERE a Českého Yacht Klubu – včetně návštěvy mansardy s prohlídkou zrekonstruovaného obydlí propagátora sportu Josefa Rösslera-Ořovského. Veslařský klub Slavie u Jiráskova mostu nabídne příležitost vyzkoušet si veslovací trenažér, náplavka u Hergetovy cihelny zase přinese možnost zaveslovat na mořském skifu s olympijským medailistou Václavem Chalupou.

Na zájem příchozích se dále těší třeba otužilci, zahraje námořnická kapela Matylda, své dovednosti kolem vody představí potápěči, hasiči i policisté. Děti určitě potěší vodnické hrátky. A Loď Pivovar u Štefánikova mostu nabídne komentované prohlídky i ochutnávku piva.