Den ozbrojených sil podle Pavla není jen svátkem všech příslušníků armády, ale také připomínkou milníku československé státnosti. Je nutné zdůrazňovat všechny okamžiky v historii, na které lze být hrdý, protože tvoří naše kořeny, poznamenal prezident.

Slavnostní nástup při příležitosti oslav Dne ozbrojených sil. | Video: Deník/Radek Cihla

Armáda podle něj na tradici legionářů navazuje, ukazuje ve světě profesionalitu, odhodlání i víru v hodnoty spojenectví. "Když vidíme, jak se vyvíjí situace ve světě, že historie lidstva bohužel nespěje k budoucnosti bez konfliktů, ale že nás konflikty provázejí a zřejmě i budou provázet, je důležité si připomínat, jakou roli pro nás ozbrojené síly hrají," míní.

Zároveň považuje za nutné si připomínat, že bezpečnost a obrana není jen věcí mužů a žen v uniformě, ale také celého státu a celé společnosti. "Budování odolnosti, schopnosti překonávat krize a potíže je něco, čemu bychom měli věnovat neustále pozornost," dodal Pavel, který před zvolením do čela státu zastával vysoké funkce v české armádě i v NATO.

Vystoupení hradní sráže

Den ozbrojených sil si již ve čtvrtek 27. června připomněla i hradní stráž, a to na třetím nádvoří Pražského hradu. Oslavy začaly slavnostním nástupem a udílením vyznamenání.

Hradní stráž si připomněla Den ozbrojených sil. | Video: Deník/Radek Cihla

Na akci se představila jednotka Klubu vojenské historie Hradní setnina a nechybělo ani exhibiční vystoupení motocyklové a přehlídkové jednotky Hradní stráže.

Hradní stráž si připomněla Den ozbrojených sil. | Video: Deník/Radek Cihla

Den ozbrojených sil se v Česku slaví od roku 2002 jako připomínka přísahy československých legionářů z konce června 1918 ve francouzském Darney. Na přehlídku 6000 československých vojáků tehdy přijela řada oficiálních hostů včetně budoucího ministra zahraničí a prezidenta Edvarda Beneše, představitelů Československé národní rady a francouzského prezidenta Raymonda Poincarého.

Právě on jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže červenobílý prapor zhotovený na návrh malíře Františka Kupky. V následujících dnech se českoslovenští vojáci přesunuli na frontu, kde se v září a říjnu 1918 zapojili do těžkých bojů.