Jeho součástí se stanou i aktivity v rámci oslav 170 let činnosti profesionálních hasičů v Praze (včetně divácky atraktivního Memoriálu JUDr. Františka Kohouta, což je soutěž ve vyprošťování figurantů z havarovaných aut) a třicátin Armády ČR. Vojáci se totiž připravují nejen k obraně státu a jeho zájmů, ale i pro nasazení v rámci potřeby řešit rozmanité krizové situace. Sousedství pak bude patřit další akci lákající celé rodiny: Nadace Terezy Maxové dětem pořádá v open-air části u griloviště v těsné blízkosti Stromovky finále Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem.

Za poznáním, ale i poučením

Pražský svátek integrovaného záchranného systému nazvaný Den hrdinů je již tradičně spojen s Týdnem hrdinů pro školáky. K tomu Linda Antony za produkční tým Výstaviště Praha připomněla, že letošní novinkou je rozšíření výuky správného chování a pohotových reakcí, původně zaměřené jen na žáky základních škol, také na středoškoláky. Jde o školení nazvané Hrdina na střední, zaměřené na bezpečné chování na internetu.

„Toto téma se objeví i na samotném Dni hrdinů s cílem oslovit širokou veřejnost,“ připomněla Antony. „Program tedy proběhne nejen klasicky na Bruselské cestě a přilehlých parkových cestách, ale také v Křižíkově pavilonu C,“ upozornila. Právě v tomto objektu sousedícím s Křižíkovou fontánou bude možné slyšet poučení určené veřejnosti o bezpečnosti na internetu, ale třeba také o závislostech.

Pro děti je mimo jiné připraven Pas malého hrdiny s šifrovací hrou na pěti stanovištích. Organizátoři očekávají, že po 14. hodině děti zaujme i premiéra klipu Důležitá čísla, která představí Karol a Kvído. S jeho uvedením za účasti záchranářů, hasičů i policistů se počítá v časech 14.10, 14.15 a 14.20. Nejen děti pak jistě nadchne možnost obhlédnout více než stovku rozmanitých vozidel. Mezi představovanou technikou nebudou chybět mimo jiné speciální vozy pražské záchranky Golem, Fénix či terénní čtyřkolka Polaris.

K vidění budou ale i čtyřnozí hrdinové. Schopnosti nejlepších záchranářských psů zařazovaných do pohotovostní jednotky představí ZBKP: Záchranná brigáda kynologů Praha. Dojde ale třeba i BESIP, což je zkratka, již většině lidí není třeba představovat: jedná se o koordinátora bezpečnosti silničního provozu. Přiblíží mimo jiné novinky v bodovém systému, podmínky pro řízení od 17 let pod dohledem mentora, takzvaný řidičák na zkoušku – a zvláště ty, kteří se na získání řidičského oprávnění teprve chystají, jistě zaujme „nultá hodinu autoškoly“.

Hýbat se pro dobrou věc

Letošní novinkou je propojení Dne hrdinů a akcí Hýbejte se s TERIBEARem, přičemž zde dojde na slavnostní zakončení desetidenního sportovně-charitativního happeningu. V jeho rámci bylo od čtvrtka 14. září možné chodit či běhat, kdekoli a kdykoli – a díky on-line řešení tímto způsobem sbírat kilometry pro dobrou věc. Ředitelka pořádající Nadace Terezy Maxové dětem Terezie Sverdlinová má jasno: hrdinou takto může být opravdu každý. „Velké finále se uskuteční 23. září na Výstavišti, kde se naše patronka, Tereza Maxová, slavnostně převezme šek na celkový výtěžek akce,“ uvedla Sverdlinová. K tomu má dojít v 16.25.

| Video: Youtube

Doporučení, co si v sobotu nenechat ujít:

- Dynamické ukázky: boj vojáků zblízka (11.10 a 13.40), práce záchranářských a policejních psů (11.40 a 14.25; v 16.00 i slaňování se psem), zadržení pachatele policisty (12.25), výcvik koní strážníků (13.00), přepadení eskorty s vězněným zločincem (15.25), hašení auta (16.40), požití mobilní sirény (17.05)
- Vrtulník Policie ČR
- Speciál letištních hasičů Panter
- Speciál pražské záchranné služby Golem
- Armádní obrněnec Pandur
- Americkou požární techniku: dva plně funkční vozy pocházející přímo z USA