Malostranské náměstí se od dvanácté hodiny začalo pomalu plnit demonstranty a byla zahájena diskuse. Lidé v hloučcích drželi české vlajky a diskutovali. „Oficiální program začne od tří. Nevím, jestli předtím vystoupí nějaký řečník," říká jedna z účastnic. Zprvu lidé debatovali spíše v malých skupinkách mezi sebou. Mezi tématy dominuje pojem demokracie, média a peníze.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Zemědělci protestovali před ministerstvem. Na posilněnou si přivezli guláš

Před půl druhou dorazil na náměstí početnější průvod, který na krátkou chvíli omezil provoz tramvají. Dopravu v tu chvíli řídili policisté. Náměstí se po začlenění demonstrantů z průvodu téměř zaplnilo a jsou na něm stovky lidí. Všude vlají české vlajky, stovka lidí píská a bubnuje a z pódia zní úvodní projev.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

„Bez zemědělství nebude jídlo, nebude půda a nebude život. Děláme to pro naše děti. Děláme to i pro Pražany." Krátce před jednou odpoledne začal neoficiální program. Na podiu zazněl postoj zemědělců. Následovalo čtení petice.

„Proč bychom měli jíst brouky. Základem stravy musí být vyváženost. Nejsme extrémisti. Ano českému zemědělství, ne Green dealu." Ozývá se z podia a dav skanduje.

Organizátoři protestu krátce po třetí hodině odpoledne oznámili, že podají ústavní žalobu na zemědělskou politiku v ČR. „Pokud Ústavní soud naší žalobu neuzná, tak budou mít politici průšvih," zaznělo od řečníka Zdeňka Jandejska, bývalého prezidenta Agrární komory ČR.

Strkanice mezi protestanty a odpůrci

Na Malostranské náměstí zamířili v pondělí 19. února také odpůrci demonstrace. Ti začali směrem k protestujícím zemědělcům křičet útočná hesla a poté protestanty fyzicky napadli. Obě skupiny od sebe museli oddělit policejní těžkooděnci. Policie na místě ale nikoho nezadržela.

S protestujícími se dostala do konfliktu skupina lidí nesoucí ukrajinské vlajky a policie musela obě strany od sebe oddělit. Odpůrci následně protest opustili.

Se zemědělskými demonstranty přišli na Malostranské náměstí ale i lidé, kteří se opakovaně účastní protivládních demonstrací, někteří protestující zemědělci proto již pondělní protest opustili.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Zemědělci odjeli z magistrály: Část z nich tvrdí, že protest byl ukraden

Kolem šestnácté hodiny organizátoři protest na Malostranském náměstí ukončili s tím, že další plánovaný program, který měl trvat až do nočních hodin, se ruší.

Lidé stáli frontu na občerstvení i na Malostranském náměstí, tentokrát na gulášovou polívku. Stánek se otevřel před půl jednou odpoledne a hned měl své zájemce. „Teď budu zvěcněný, že jsem hladný," směje se muž do kamery a přebírá misku teplého jídla. U stánku, na kterém vlaje prapor Odborového svazu železničářů, si lidé zdarma berou teplý čaj.

Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

Přehled hlavních událostí kolem dnešních protestů zemědělců v Praze:

05:42 - Policie uvedla, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky.
06:00 - První desítky kusů techniky protestujících dorazily k ministerstvu zemědělství, protestující posléze zastavili dopravu před ministerstvem na pražském Těšnově.
06:22 - V souvislosti s protestem zemědělců se v Praze začaly vytvářet kolony v různých ulicích.
06:50 - Demonstrující zemědělci podle organizátora akce Zdeňka Jandejska chtějí, aby vláda 21. února jednala o odstoupení od Green Dealu.
06:55 - Ministr zemědělství Marek Výborný řekl ČTK, preferuje jednání u stolu než protest na ulicích. Organizátoři podle něj sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.
07:00 - Traktory začaly blokovat některé pruhy na pražské magistrále.
08:03 - Do Prahy přijelo více než 500 traktorů, další jsou na cestě. Na podporu farmářů by mělo dorazit i 4000 aut, řekl ČTK mluvčí protestu Daniel Sterzik.
08:06 - Kolona traktorů zúžila magistrálu u Muzea do dvou pruhů, doprava se zpomalila.
08:37 - Zemědělci před ministerstvem zemědělství řekli ČTK, že demonstrují zejména kvůli vysokým cenám energií či byrokracii, někteří se distancují od pořadatelů.
08:56 - Provoz pražské integrované dopravy protest zemědělců podle pražského dopravního podniku výrazněji nenarušil. Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Více než dvě hodiny byl zastavený provoz části autobusové linky H1, určené pro přepravu handicapovaných.
09:40 - Před ministerstvem zemědělství demonstrovalo několik set zemědělců, ministra zemědělství Výborného vypískali a požadovali demisi vlády.
10:06 - Agrární komora ČR podle mluvčí Barbory Pánkové rozumí tomu, že jsou farmáři zoufalí z přístupu politiků v ČR i EU.
10:08 - Protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X.
11:00 - Část nespokojených zemědělců předala dopis ministrovi Výbornému, ve kterém ho žádala, aby Česko odstoupilo od Green Dealu.
12:00 - Přesun části zemědělců na Malostranské náměstí.
13:30 - Částečné zablokování tramvajové dopravy v centru na několik minut
14:30 - Střet demonstrantů s odpůrci. Při potyčce musela zasahovat policie.
15:00 - Policie ČR uvedla, že provoz na Magistrále byl plně obnoven, technika odjela.
15:32 - Pisatel na sociální síti uvedl, že pondělního protestu se zúčastní se samopalem a půjde s ním na Úřad vlády. Kriminalisté ho zadrželi.
16:05 - Pondělní protesty zemědělců na Malostranském náměstí skončily