Cílem iniciativy je přijmout srozumitelná pravidla a řešení pro živou hudbu.

"Jako první jsme přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru a dodnes nevidíme světlo na konci tunelu. Není jasné, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce ani za jakých podmínek. Vláda omezila naši svobodu podnikání a možnost pracovat a nemá se k tomu, aby tuto situaci řešila. Naše aktivity běží jen na patnáct procent, nekonají se festivaly, koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení, nevyrábí se hudební nástroje, technické firmy nemají práci a můžeme ve výčtu pokračovat," píší organizátoři ve veřejném dopise zaslaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Ilustrační foto.
Za živou hudbu se bude demonstrovat v pondělí na Staroměstském náměstí

Před několika stovkami demonstrantů promluvili naživo či ze zvukového záznamu hudební producenti, hudebníci i několik politiků, mimo jiné Robert Porkert (Live Nation), Robert Schaffer (Bestsport, O2 arena), starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) či ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Ministr z pódia slíbil, že náhlé rušení akcí, jak to potkalo například festival Colours of Ostrava, respektive jeho "koronavirovou" verzi Nefestival, už se nebude opakovat. I přesto si vysloužil pískot demonstrantů, a to za slova, že v okolních zemích jsou při pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku.

"To jsou kecy," ozývalo se vedle pískotu z publika, kde někteří lidé kritizovali vládu za šíření strachu z koronaviru.

Kampaně na záchranu Febiofestu se účastnily známé tváře. Simona Babčáková a Lukáš Příkazký.
Praha žije kulturou i v létě. Divadelní prázdniny jsou letos jen napůl

Zaorálek už před demonstrací uvedl, že omezení pro živou kulturu kvůli epidemii koronaviru budou zřejmě platit do konce roku a je třeba se s tím naučit žít. Novinářům řekl, že chce vést dialog, některé požadavky má ale za nerealistické. Za žádost z jiného světa označil požadavek konání akcí až pro 5000 lidí.

Pořadatelé před zahájením akce požádali, aby se vystupující zdrželi hrubých slov a požadavků odvolávání vlády či politiků. Mezi prvními na demonstraci promluvil Robert Schaffer, zástupce společnosti Bestsport, který upozornil na to, že pokud vláda omezuje svými opatřeními některé kulturní akce, je potřeba jejich pořadatelům pomoci. Promotérka Hana Petřinová prohlásila, že "opatření vlády jsou likvidační a pořadatelé musí rušit akce, které se nedávno začaly rozvíjet".

Lidé v ulicích Plzně roušky zcela neodložili i když ve volném prostoru se už mohou pohybovat bez nich
Nová plošná omezení dnes vstupují v platnost: pozor na roušky a hromadné akce

Na transparentech se během protestu objevilo mimo jiné heslo Přežije-li kultura, přežije národ. Vedle toho třeba Nechte nás pracovat nebo Kultura není mor. "Naše firma pořádá koncerty i výstavy a zaměstnává desítky lidí. Na podzim máme plánované koncerty zahraničních interpretů například v Kongresovém centru. Není ale vůbec jisté, jestli je bude možné, i vzhledem k rychle se měnícím podmínkám, uskutečnit. Požadujeme pravidla jasná a platná pro všechny," sdělila Deníku za JVS Group Květa Havelková.

Jiná účastnice manifestace má zase pocit, že vláda hudební scénu ignoruje záměrně – protože nemá takový mediální význam jako nákupní centra, sportovní akce či velké továrny, kde se také shlukují velké počty lidí.

Akce přitáhla také hudební amatéry a poloprofesionály. "Pro mě není hraní hlavní obživa, ale přivýdělek. Vládní restrikce považuji za absolutně nesmyslné, což dokazují nezdůvodnitelné a často ani nezměřitelné limity v podobě pěti set či tisíce lidí. Sám masové akce nevyhledávám a také vystupuji na menších, ale přišel jsem, protože mě ty zákazy nesmírně iritují. Měly by jednoznačně padnout," řekl Petr Varhaník, člen metalové revivalové kapely Halford.

Davy v nákupních centrech nevadí?

Hudební vystoupení si na demonstraci připravili třeba David Koller, Ondřej Ruml, Pavel Šporcl nebo Pokáč. Akce skončila krátce před půl desátou večer.

Autoři dopisu vládě připomínají, že se v posledních dnech „stali svědky zvůle moci", kdy připravené akce jsou rušeny z minuty na minuty na základě zákona o ochraně veřejného zdraví „nekompetentní mocí úředníků".

"Všichni si velmi dobře uvědomujeme situaci, která tady je. Ale potřebujeme vědět, že vyhlašovaná opatření jsou na základě jasného plánu a za jasně daných parametrů. Potřebujeme jasnou odpověď, kdo tuto situaci řídí? Uvědomuje si někdo, že ve stínu události minulého týdne v Moravskoslezském kraji, ve čtvrtek dopoledne pan ministr Vojtěch řekne, že zvažují s epidemiology, jak budou plošná opatření vypadat, s dovětkem, počkejte si do zítra… Ale jak se v tu chvíli cítili ti, kteří byli tak odvážní a svou naplánovanou akci na víkend již ráno začali stavět a na místě připravovat?” poznamenala Jana Heřmánková, koordinátorka iniciativy Za živou hudbu.

Prázdniny v Telči. Ilustrační foto
Festivaly, koncerty a výstavy budou, ale v rouškách. Lidé jsou zmateni

Hudebníci poukazují na to, že v MHD nebo v nákupních centrech se také kumulují davy lidí a žádná opatření zde neplatí.

Organizátoři demonstrace požadují vytvoření jasného plánu epidemiologických opatření pro hromadné akce, urychlené spuštění přislíbených podpůrných programů, přípravu plánu obnovy živé kultury po skončení koronavirové krize a systémové snížení nájemného u nemovitostí sloužících dočasně či trvale k provádění uměleckých výkonů.

Od dnešního dne je omezena kapacita vnitřních kulturních akcí na 500 osob. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude možné na vnitřních akcích vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat. Dosud bylo možné takto navýšit kapacitu až na 5000 lidí v pěti sektorech, teď jich může být maximálně 2500.