Jakási centrála pochopitelně sídlí na Karlově náměstí na území Prahy 2, ale další pracoviště se nacházejí třeba v Praze 6 či na Zbraslavi. Nemocnice tak musí řešit docela náročnou logistiku a do dopravní obsluhy několika různých lokalit patří také převoz nemocných.
Vnitronemocniční dopravu, jak se těmto převozům říká, neposkytuje zdravotnická záchranná služba a ani není hrazena ze zdravotního pojištění. Sanitky si tedy zajišťují nemocnice samy, nebo najímají smluvní dopravce. Magistrátní dotace v celkové hodnotě 2 347 400 korun tak určitě přijde vhod.

„Jsem rád, že tato finanční injekce mohla pomoci při tak náročných úkolech, jako je bezpečný převoz kriticky nemocných pacientů. Sám jsem se o tom mohl osobně přesvědčit a vím, že bude mít pozitivní dopad nejen pro pacienty, ale i personál Všeobecné fakultní nemocnice,“ uvedl radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) v tiskové zprávě.
Lacko si na středečním slavnostním předání dotace dokonce vyzkoušel resuscitaci. Novinářům doktoři představili konkrétní přístroje a vysvětlili, jak funguje tzv. KARIM v rámci Všeobecné fakultní nemocnice. Zkratka KARIM znamená Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, která zahrnuje několik specializovaných pracovišť a o kriticky nemocné tu pečují na 25 intenzivních lůžkách.

Sanitky s logem VFN nyní navíc díky Praze budou vybaveny transportním monitorem vitálních funkcí s defibrilátorem a kardiostimulátorem, transportním ventilátorem, přístrojem pro mechanizovanou resuscitaci, lineárním dávkovačem pro přesné dávkování léků, odsávačkou i záchranářským batohem s kolečky.
„Tato dotace usnadní práci vysoce specializovaným lékařům a zdravotníkům, kteří denně zachraňují lidské životy a zvýší šanci nemocných na přežití. Magistrátu za pomoc děkujeme, protože zapadá přesně do snahy našeho zařízení: Pomáhat a uzdravovat,“ řekla ředitelka VFN Dana Jurásková, která začínala jako zdravotní sestra a působila i jako ministryně zdravotnictví.
